Με το www.zoosos.gr επικοινώνησε η Χριστίνα Παπαδοπούλου και μας τόνισε στο νησί της Μυκόνου, όπου κάνει διακοπές, διαπίστωσε αυτό που συμβαίνει σε όλα νησιά των Κυκλάδων δηλαδή ζώα να κακοποιούνται από τους ιδιοκτήτες τους, οι οποίοι τα έχουν με δεμένα τα πόδια αφημένα στην τύχη τους χωρίς ίχνος επιτήρησης να κυκλοφορούν ανάμεσα στα αυτοκίνητα…
Το βίντεο που βλέπετε η κα Παπαδοπούλου το τράβηξε τη Δευτέρα 13 Αυγούστου στον δρόμο που οδηγεί προς την παραλία Λιαστή πάνω από την περιοχή Καλαφάτη. Τρία αυτοκίνητα σταμάτησαν για να αποφύγουν να χτυπήσουν τα ζώα τα οποία έτρεχαν με δυσκολία. Όπως βλέπετε είναι ένα κοπάδι με πρόβατα και όλα έχουν και τα τέσσερα πόδια τους δεμένα με τη γνωστή παστούρα, που οι κτηνοτρόφοι χρησιμοποιούν για να περιορίζουν τις κινήσεις των ζώων τους, καθιστώντας τη ζωή αυτών των πλασμάτων ένα μέχρι θανάτου μαρτύριο.
Τα πρόβατα, όπως βλέπετε στο βίντεο, διασχίζουν έναν πολυσύχναστο δρόμο κακήν κακώς περνώντας ανάμεσα από τα αυτοκίνητα. Όπως μας εξήγησε η αυτόπτης μάρτυρας κάποια από τα ζώα στην προσπάθεια τους να τρέξουν, τρομοκρατημένα πέφτουν κάτω, και «τρέχουν» με τα γόνατα τους στην άσφαλτο τραυματίζοντας έτσι τις αρθρώσεις τους. Η κα Παπαδοπούλου για το έγκλημα – γιατί η κακοποίηση ζώων είναι έγκλημα – ενημέρωσε την Αστυνομία, η οποία απάντησε όπως η αυτόπτης μάρτυρας μας τόνισε, πως «κάποια στιγμή θα περάσει». Σύμφωνα με την κα Παπαδοπούλου το ίδιο συμβαίνει και στην περιοχή Ελιά με αγελάδες.
Όπως πολλές φορές έχουμε πει η παστούρα, (ή μπαστούρα ή διπούτσα ή πεδούκλι) είναι βασανιστήριο, στερεί από τα ζώα τη δυνατότητα να περπατήσουν φυσιολογικά και να σταθούν σε όρθια στάση καθώς πολλοί κτηνοτρόφοι δεν δένουν μόνο τα άκρα των ζώων μεταξύ τους, αλλά και το κεφάλι με τα πόδια, ώστε τα γαϊδούρια, μουλάρια, αγελάδες, πρόβατα, κατσίκες, κ.ά. να μην μπορούν να σηκώσουν το κεφάλι τους και να φάνε καρπούς δέντρων και άλλα φυτά. Δυστυχώς με την ανοχή της τοπικής κοινωνίας και στη Μύκονο σε αυτό το τόσο τουριστικό νησί των Κυκλάδων, η κακοποίηση των ζώων είναι κανόνας και όχι εξαίρεση…
Δείτε στις φωτογραφίες και στα βίντεο που δημοσιεύουμε τι είναι το παστούρωμα και τι πραγματικά παθαίνουν τα ζώα...
Σε ορεινή περιοχή μεταξύ Χασιάς και Δερβενοχωρίων στην Αττική στην κυριολεξία στη μέση του πουθενά η Γεωργία Κακούρη εντόπισε τυχαία το θηλυκό σκυλί που βλέπετε…
Έχει δικαίωμα μια ιδιωτική επιχείρηση να κάνει δωρεά σ’ έναν δημόσιο φορέα; Προφανώς και έχει. Και δυστυχώς στην Ελλάδα η δωρεά προς Αστυνομία, Εφορία, Πολεοδομία…
Μια παράνομη παράβαση κανονισμού καθαριότητας και προστασίας του περιβάλλοντος επικαλείται ο Δήμος Παλαιού Φαλήρου ώστε να απαγορεύει την διέλευση σκυλιών από πλατείες και πάρκα.