Ο Σύλλογος Μέριμνας Απροστάτευτων Ζώων «Η ΚΙΒΩΤΟΣ Μυτιλήνης» ανακοίνωσε τη βεβαίωση διοικητικού προστίμου 500 ευρώ σε ιδιοκτήτη γαϊδουριού ο οποίος το βασάνιζε – άγνωστο για πόσο χρονικό διάστημα – καθώς το είχε στην περιοχή Σκόπελος με δεμένα τα πόδια με τη γνωστή παστούρα αλλά είχε δέσει και το κεφάλι με τα άκρα του ζώου κάτι που προκαλεί πόνο στην σπονδυλική στήλη του θηλαστικού…
Σύμφωνα με τον σύλλογο: «Στις 24 Ιουλίου 2018 η Διεύθυνση Κτηνιατρικής Λέσβου επικύρωσε και νέο διοικητικό πρόστιμο για παθητική κακοποίηση ιπποειδούς (γαϊδουράκι) στη Λέσβο, ύψους 500 ευρώ. (https://diavgeia.gov.gr/…/%CE%A9%CE%9C%CE%A4%CE%9A7%CE%9B%C…)
Στα τέλη Ιουνίου 2018, η ΚΙΒΩΤΟΣ Μυτιλήνης ενημερώθηκε για ένα γαϊδουράκι στην περιοχή Σκοπέλου Λέσβου το οποίο βρισκόταν μέσα σε ένα χωράφι με τα πόδια του δεμένα με το κεφάλι του ("παστουρωμένο"). Μεταβήκαμε στο σημείο συνοδεία προσωπικού του Δασαρχείου Λέσβου και διαπιστώσαμε τα όσα βλέπετε στο video, με αποτέλεσμα οι άνδρες του δασαρχείου να βεβαιώσουν επιτόπου το προβλεπόμενο από τον Ν4039/2012 πρόστιμο για παράβαση των κανόνων "ευζωίας" του ζώου.
"Ευζωία" είναι το σύνολο των κανόνων, που πρέπει να εφαρμόζει ο άνθρωπος στα ζώα, αναφορικά με την προστασία τους και την καλή μεταχείρισή τους, έτσι ώστε να μην πονούν και υποφέρουν, την παραμονή τους σε χώρο στεγνό, καθαρό και προστατευμένο από τις καιρικές συνθήκες, χωρίς να είναι μόνιμα δεμένα και διαβιούντα εντός ακατάλληλων κατασκευών (π.χ. μεταλλικών), τη φροντίδα για ιατρική περίθαλψη και χορήγηση κατάλληλης τροφής και νερού, την καθημερινή άσκηση ή τον περίπατό τους και γενικά τη μέριμνα για σεβασμό της ύπαρξής τους (Άρθρο 1, Ν.4039/2012)
Το μόνιμο δέσιμο των ποδιών των αλόγων, των γαϊδουριών, των προβάτων, των κατσικιών, των αγελάδων (το διαβόητο "παστούρωμα") ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΚΑΙ ΤΙΜΩΡΕΙΤΑΙ!
Η Ελληνική Νομοθεσία προστατεύει ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΖΩΟ. Η ΚΙΒΩΤΟΣ Μυτιλήνης θα συνεχίσει τον αγώνα της ώστε να μπει επιτέλους ένα τέλος στην κακοποίηση ΚΑΙ των ιπποειδών στο νησί μας.» καταλήγει η ανακοίνωση του συλλόγου.
Τη δολοφονία δύο ελαφιών και δύο σκυλιών που ζούσαν στο «Ιχθυοτροφικό - Οικοτουριστικό Πάρκο ΤΗΘΥΣ» στην περιοχή των Νέων Πόρων Πιερίας καταγγέλλει με ανακοίνωση της η διεύθυνση του πάρκου. Σύμφωνα με τον Κωνσταντίνο Κουκάρα, που είναι επιστημονικός υπεύθυνος στο «ΤΗΘΥΣ» ο οποίος μίλησε στο www.zoosos.gr τα δύο ελάφια και τα δύο σκυλιά εξοντώθηκαν σταδιακά πριν από μερικές μέρες και όχι ταυτόχρονα.
Χωρίς σταματημό είναι το μαρτύριο για τα περισσότερα από τα 500 σκυλιά που διαβιούν στον σκουπιδότο στην κλειστή χωματερή της Ξανθης που βρίσκεται πίσω από…
Το βράδυ της 20ης Νοεμβρίου η Ελένη Κίκιζα άκουσε σπαρακτικά κλάματα σκύλου στην οδό Ιωνίας στη Νέα Σμύρνη Αττικής και προσπαθώντας να καταλάβει από πού προέρχονται έφτασε έξω από την είσοδο της πολυκατοικίας στον αριθμό 11.