Τις τελευταίες μέρες οπτικοακουστικό υλικό που έχει δει το φως της δημοσιότητας αποδεικνύει ότι η κακοποίηση και η κακομεταχείριση γαϊδουριών, μουλαριών και αλόγων στο νησί της Σαντορίνης δεν είναι κάτι τόσο σπάνιο όσο οι αρχές θέλουν να το παρουσιάζουν.
Η Ρόζα Ρούσσου που είναι ιδρύτρια του Πανελλήνιου Συλλόγου Προστασίας Ιπποειδών «Ιππόθεσις» γίνεται συχνά αποδέκτης καταγγελιών για κακοποίηση ζώων στο πιο διάσημο παγκοσμίως νησί των Κυκλάδων και μίλησε γι' αυτό στον ραδιοφωνικό σταθμό Στο Κόκκινο 105,5 FM και στο «Ζωντανά στον Αέρα» και εξήγησε στην Ελένη Ηλιοπούλου για πως γαϊδούρια, μουλάρια και άλογα συχνά εντοπίζονται υπερφορτωμένα αφού κουβαλούν, όπου δεν υπάρχει πρόσβαση για τα οχήματα, από τουρίστες έως απορρίμματα και οικοδομικά υλικά.
Η κα Ρούσσου αναφέρθηκε στις συνθήκες διαβίωσης αυτών των ζώων και στην ανύπαρκτη φροντίδα από τους ιδιοκτήτες τους, ενώ τόνισε ότι αυτό δε συμβαίνει μόνο στη Σαντορίνη. Ενώ τόνισε ότι οι ντόπιοι δεν πρέπει να απαντούν στην κριτική που τους γίνεται με θεωρίες συνωμοσίας σε βάρος τους. Δυστυχώς υπάρχει ομερτά στην τοπική κοινωνία γι' αυτό το ζήτημα όπως τόνισε ενώ τα ζώα είναι κατά τη διάρκεια της ημέρας συνήθως παστουρωμένα (με δεμένα τα πόδια), πολλά ζώα μένουν για ώρες χωρίς νερό. Τέλος σημείωσε ότι δυστυχώς είναι μειοψηφία όσοι προσέχουν τα ζώα τους και χρησιμοποιούν τα ιπποειδή χωρίς να τα κακοποιούν.
Ακούστε το «Ζωντανά στον Αέρα» εδώ:
Δείτε μερικά βίντεο που τραβήχτηκαν τον Μάιο του 2018 και αποδεικνύουν τι πραγματικά συμβαίνει στα ιπποειδή (γαϊδούρια, μουλάρια, άλογα) στη Θήρα...
Η Μάνια είναι μια νεαρή σκυλίτσα μόλις 5 μηνών που ζούσε πάνω σ’ ένα τσιγαράδικο, σ’ ένα πλοίο που μετέφερε λαθραία τσιγάρα και ακινητοποιήθηκε από τις αρχές στην Κεφαλλονιά. Το ζώο, που ευτυχώς είναι υγιέστατο, επειδή κάποιοι νοιάστηκαν – μόλις το εντόπισαν στο Αργοστόλι – έφτασε στα χέρια του συλλόγου Ζωόφιλων Δήμου Κεφαλλονιάς «Ντορίς» και εκείνοι το μετέφεραν αρχικά στον κτηνίατρο και στη συνέχεια στο καταφύγιο για περαιτέρω φροντίδα έως ότου βρεθεί ένας φυσιολογικός άνθρωπος που θα το νοιάζεται και θα του προσφέρει μια κανονική ζωή.
Προκειμένου να καταστεί δυνατή η διαχείριση του πληθυσμού των εκατοντάδων αδέσποτων ζώων που ζουν στον Δήμο Μαραθώνα της Αττικής η δημοτική αρχή ανακοίνωσε τη διενέργεια…
Σχεδόν ένα χρόνο μετά από την προηγούμενη αποτυχημένη, όπως αποδείχτηκε, απομάκρυνση της θηλυκής αρκούδας με τα δύο μικρά της από την περιοχή του Τσοτυλίου Κοζάνης, η Ομάδα Άμεσης Επέμβασης της περιβαλλοντικής οργάνωσης Καλλιστώ και φέτος μετέφερε το ίδιο ζώο 50 χιλιόμετρα μακριά από τον οικισμό, στον οποίο είχε επιστρέψει μόνο με το ένα μωρό της.