Η Κάσι είναι μια γάτα που εντοπίστηκε τoν Απρίλιο του 2016 να σέρνεται παράλυτη στους δρόμους της Λάρισας πιθανότατα χτυπημένη από αυτοκίνητο. Το ζώο το βρήκε μια γυναίκα, που είναι εθελόντρια του Φιλοζωικού Σωματείου Λάρισας Anim.A.L. (Animal Adoptions Larissa) και το μετέφερε στην Κτηνιατρική Κλινική Λάρισας. Εκεί φάνηκε φυσικά η σοβαρότατη κατάσταση του καθώς ήταν παράλυτο, σκελετωμένο, κατατρομαγμένο, γεμάτο σκουλήκια στα πόδια και στην κοιλιά από τις πληγές που είχαν ανοίξει στο κορμί του εξαιτίας της τριβής με το έδαφος για μέρες.
Οι ακτινογραφίες έδειξαν το κάταγμα σπονδυλικής στήλης στον Ο3 σπόνδυλο. Το κάταγμα έχει ραχιοκοιλιακή και πλαγιοπλάγια μετατόπιση, δηλαδή έχει κοπεί τελείως ο νωτιαίος μυελός γι’ αυτό και η κατάσταση της γάτας είναι μη αναστρέψιμη.
Εντούτοις χάρη στην πολύμηνη φροντίδα την οποία της πρόσφερε η γυναίκα, που νοιάστηκε γι’ αυτήν, το ζώο στην κυριολεξία πήρε τα πάνω και από το ένα εξαθλιωμένο γατί έγινε ένα φιλικό πλάσμα που κάνει βόλτες και με το αμαξίδιο του και είναι περίπου δύο ετών.
Το ζώο τρέχει και με το αμαξίδιο...
Για να ανακάμψει βέβαια η Κάσι ας μην ξεχνάμε ότι βοήθησαν πολλοί προσφέροντας χρήματα είτε για να καλυφθούν τα έξοδα νοσηλείας, τα φάρμακα, οι εξετάσεις ή και σε είδη όπως οι τροφές, το αμαξίδιο, οι πάνες που αναγκαστικά φοράει το ζώο.
Η Κάσι όμως χρειάζεται πια το δικό της σπιτικό αυτούς δηλαδή που θα την κάνουν μέλος της οικογένειας τους για πάντα. Στο σπίτι όπου φιλοξενείται τώρα κάνει τις βόλτες της πάνω στα πλακάκια και δεν υποφέρει από την τριβή, ενώ για τις βόλτες εκτός σπιτιού φοράει το αμαξίδιο.
Φυσικά η Κάσι θα πρέπει να έχει διαρκώς και πάνα γιατί αν και δεν έχει ακράτεια δεν μπορεί λόγω της παραλυσίας να πάρει την κατάλληλη στάση και θέση για να ουρήσει και να αφοδεύσει χωρίς να λερωθεί και να λερώσει.
Στο βίντεο που δημοσιεύουμε θα την δείτε πως κάνει βόλτες με ή χωρίς το αμαξίδιο της. Αν είστε αυτός ή αυτή που μπορεί να προσφέρει όσα η ζωή στέρησε από αυτό το ζώο καλέστε στα τηλέφωνα: 6993905278 ή 6947863384.
Από το Αυτόφωρο Τριμελές Πλημμελειοδικείο Αθηνών καταδικάστηκε σήμερα ο άνδρας που στις 14/8 πυροβόλησε και σκότωσε μια σκυλίτσα η οποία εγκυμονούσε στην περιοχή της Ανθούσας Αττικής. Το δικαστήριο του επέβαλε ποινή φυλάκισης 20 μηνών με τριετή αναστολή και χρηματικό πρόστιμο 5.500 ευρώ για την θανάτωση του ζώο, την παράνομη οπλοκατοχή και την οπλοχρησία.
Με ποινή φυλάκισης 18 μήνες με αναστολή τριών ετών και χρηματικό πρόστιμο 5.300 ευρώ καταδικάστηκε σήμερα από το Αυτόφωρο Τριμελές Πλημμελειοδικείο Κέρκυρας ο άνδρας που σκότωσε με την καραμπίνα του έναν σκύλο στο χωριό Βελονάδες της στις 28 Απριλίου.
Μετά από έξι μέρες εντατικής νοσηλείας στην κλινική «Άγιος Μόδεστος» στη Θεσσαλονίκη η σκυλίτσα που κακοποιήθηκε άγρια από έναν 65χρονο άνδρα, ο οποίος την χτύπησε…