Βοηθήστε μας να συνεχίσουμε να σας ενημερώνουμε για όσα συμβαίνουν στα ζώα στην Ελλάδα ενισχύοντας το www.zoosos.gr
διαβάστε επίσης
Του απαγόρευσαν να αποκτήσει ξανά ζώο!
Κατάμεστη ήταν σήμερα η αίθουσα του Αυτόφωρου Τριμελούς Πλημμελειοδικείου Πατρών κατά τη διεξαγωγή της δίκης του 75χρονου άντρα, ο οποίος συνελήφθη το πρωί του Σαββάτου 23/3 να σέρνει με το μηχανάκι του την σκυλίτσα του στα Ροΐτικα Αχαΐας. Το δικαστήριο αποφάσισε να τον καταδικάσει πρωτόδικα με δύο χρόνια ποινή φυλάκισης με αναστολή (εξαγοράσιμη) και χρηματικό πρόστιμο 4.000 ευρώ.
Στις αρχές Μαΐου ο όμορφος θηλυκός σκύλος (ράτσας Πόιντερ) που βλέπετε στις φωτογραφίες εντοπίστηκε «πετσί και κόκαλο», ολοκληρωτικά αποστεωμένος αλλά ζωντανός μέσα σ’ έναν κάδο σκουπιδιών στο χωριό Κεραμειά της Λέσβου. Το δύστυχο ζώο ευτυχώς το εντόπισαν τουρίστες, οι οποίοι κάλεσαν το φιλοζωικό σωματείο «ΚΙΒΩΤΟΣ Μυτιλήνης» και οι εθελοντές του έτρεξαν για να το σώσουν. Μόλις έβγαλαν το ημιθανές ζώο από τον κάδο είδαν ότι το πόδι του πρέπει να ήταν για μήνες δεμένο με σύρμα, αφού σ’ εκείνο το σημείο είχε ανοίξει πληγή και είχε παραμορφωθεί.
Στις εγκαταστάσεις του συλλόγου ΑΡΧΕΛΩΝ στην Γλυφάδα αναρρώνει η νεαρή θαλάσσια χελώνα του είδους καρέτα – καρέτα που εντοπίστηκε στις 19 Σεπτεμβρίου σε παραλία της…