Εθελοντές και μέλη του Φιλοζωικού Συλλόγου Σπάρτης, που εξ αρχής κάνουν ό,τι περνάει από το χέρι τους για να βοηθήσουν αδέσποτα σκυλιά, τα οποία ο Δήμος Σπάρτης εξόφθαλμα κακοποιεί φρόντισαν την Τετάρτη 26 Ιουνίου να βάλουν σκίαστρα, ώστε να προσφέρουν σκιά και ανακούφιση στα σκυλιά που ζουν αλυσοδεμένα στον ήλιο στο παράνομο Δημοτικό Κυνοκομείο Σπάρτης στο Ξηροκάμπι Λακωνίας.
Έτσι ήταν τα ζώα στον ήλιο μέχρι προχθές...
Οι φωτογραφίες δείχνουν τον κόπο των εθελοντών, αυτών των ανθρώπων που δεν αρκούνται στην εκτόνωση μέσω των social media αλλά προσφέρουν χρόνο, χρήμα και προσωπική εργασία για να βοηθήσουν τα ζώα τα οποία η τοπική κοινωνία αντιμετωπίζει χειρότερα και από σκουπίδια.
Τα στιγμιότυπα με τους νέους ανθρώπους που νοιάστηκαν γι’ αυτά τα πλάσματα – τα οποία τόσο υποφέρουν εξαιτίας της συμπεριφορά της δημοτικής αρχής και των κατοίκων που δεν ανέχονται να βλέπουν τα αδέσποτα, για τα οποία οι ίδιοι ευθύνονται – μας γεμίζουν ελπίδα.
Οι φωτογραφίες, που έστειλε στο www.zoosos.gr η Αλεξάνδρα Γκουβούση, δείχνουν ξεκάθαρα τον μεγάλο κόπο εκείνων των λίγων οι οποίοι νοιάζονται.
Εθελοντές του Φιλοζωικού Ομίλου Σερρών (Φ.Ο.Σ.) εντόπισαν χθες τον αδέσποτο σκύλο που περιφερόταν σε άθλια κατάσταση καθώς το περιλαίμιο, που προφανώς κάποιος άνθρωπος του είχε…
Από το σφραγισμένο κτίριο που βρίσκεται στην οδό Δεριγνύ και Μαυροματταίων στο κέντρο της Αθήνας απεγκλωβίστηκαν σήμερα σώες και οι δύο τελευταίες οι οποίες ζούσαν…
Στην παραλία της Αγίας Άννας στη Νάξο απελευθερώθηκε υγιής σήμερα μετά από 55 μέρες νοσηλείας η θαλάσσια χελώνα, που είχε εντοπιστεί στην περιοχή να έχει καταπιεί αγκίστρια και μεταφέρθηκε για να σωθεί στις εγκαταστάσεις του συλλόγου «ΑΡΧΕΛΩΝ» στις αρχές Οκτωβρίου.
Γιατί δεν τιμωρούνται έτσι κι αυτοί που κακοποιούν, σκοτώνουν ζώα;
https://www.tanea.gr/2019/06/27/greece/law/mytilini-20-xronia-fylaki-se-70xrono-gia-aselgeia-se-varos-anilikon-kai-viasmo/
Έχω αγανακτήσει να διαβάζω τέτοια συμβάντα σε όλη την Ελλάδα. Δεν υπάρχει καθόλου σεβασμός στην ζωή των παντός είδους ζώων.Θλιβερό και τρζγικο