Αναρρώνει ο σκύλος που εντοπίστηκε στις 5 Νοεμβρίου 2015 εξαθλιωμένος σ’ ένα χωράφι στους Μολάους Λακωνίας με κομμένα τα αυτιά και ένα σχοινί γύρω από τον λαιμό του να του προκαλεί ασφυξία ενώ από την τεράστια πληγή, που είχε προκαλέσει ο βρόχος, κινδύνευε από την μόλυνση.
Το ζώο μεταφέρθηκε στο κτηνιατρείο του Γιώργου Χριστάκου ο οποίος αφού έβγαλε το σχοινί από τον σβέρκο του καθάρισε την πληγή και έβαλε ορό στο σκύλο ώστε σταδιακά να υποχωρήσει το οίδημα.
Και πράγματι δύο ημέρες ήταν αρκετές ώστε το πρήξιμο να υποχωρήσει και το ζώο να αρχίσει να τρέφεται μετά από μέρες ασιτίας. Η Χρυσούλα Παράσχου ταμίας του Πολιτιστικού Φιλοζωικού Συλλόγου Μονεμβασιάς που φιλοξενεί και φροντίζει αυτό το πλάσμα μίλησε στο www.zoosos.gr και μας εξήγησε ότι όχι μόνο έχει ξεπρηστεί αλλά και ότι θα τα καταφέρει. Αν μπορείτε να βοηθήσετε με όποιο τρόπο το ζώο κυρίως υιοθετώντας το ή προσφέροντας φάρμακα, τροφές, ή χρήματα για να καλυφθεί το κόστος για τις εξετάσεις και τα νοσήλια καλέστε στα τηλέφωνα: 6975717833.
Έκκληση για να καλυφθούν τα έξοδα που απαιτούνται για τη φροντίδα ενός σκελετωμένου θηλυκού Σέττερ το οποίο πιθανότατα έχει εγκαταλειφθεί από τον ιδιοκτήτη επειδή αρρώστησε…
Δεν γνωρίζουμε αν η άγνοια σχετικά με το τι ορίζει η νομοθεσία ή κάποια σκοπιμότητα οδήγησε τον διοικητή του Α.Τ. Χαϊδαρίου Ευάγγελου Πλακιά να απαντήσει ότι το διοικητικό πρόστιμο εις βάρος του δράστη που στις 18/8 σκότωσε πυροβολώντας έναν αδέσποτο σκύλο έξω από το Ψ.Ν.Α. «ΔΑΦΝΙ» ΘΑ το επιβάλει το ποινικό δικαστήριο που θα εκδικάσει την υπόθεση.
Λίγο μετά τις 12:30 το μεσημέρι σήμερα πέθανε η σκυλίτσα που κακοποιήθηκε άγρια στην Θήβα. Το ζώο εντοπίστηκε στις 31 Μαρτίου άγρια βασανισμένο πεταμένο σ’ ένα ρέμα στην περιοχή της Αγίας Τριάδας. Το ανθρωπόμορφο κτήνος έσυρε αυτό πλάσμα στον δρόμο, αφού το έδεσε με σύρμα, με αποτέλεσμα να προκληθούν εγκαύματα στο κορμί του. Μάλιστα του έσπασε το ένα πόδι και αιμόφυρτο το πέταξε από ένα λόφο στην ρεματιά από ύψος 20 μέτρων.