Σε τραγική κατάσταση είναι τα 17 νεαρής ηλικίας σκυλιά που ζουν στο σπίτι μιας 65χρονης γυναίκας στην Αγία Μαρίνα της Βέροιας στην Ημαθία. Τα σκυλιά εντός της μονοκατοικίας είναι εμφανώς υποσιτισμένα και άτριχα πιθανότατα λόγω ψώρας, όμως για να ξεκινήσουν θεραπείες – στις οποίες θα συμβάλλει οικονομικά και ο Δήμος Βέροιας – θα πρέπει πρώτα να πάρουν βάρος, γι’ αυτό και η Βάσω Τάκη, πρόεδρος του Συλλόγου Ζωόφιλων Ημαθίας κάνει έκκληση για τη συγκέντρωση ζωοτροφών καλής ποιότητας με υψηλή περιεκτικότητα σε πρωτεΐνη.
Η κα Τάκη εξήγησε στο www.zoosos.gr ότι η 65χρονη γυναίκα που ζει μαζί με τα σκυλιά και τις γάτες σε αυτές τις άθλιες συνθήκες φρόντιζε παλιότερα τα αδέσποτα τα οποία μάζευε, εντούτοις τώρα πια λόγω ηλικίας και γενικότερης ανέχειας έχασε κάθε έλεγχο και αυτές οι συνθήκες διαβίωσης για τα ζώα συνιστούν ξεκάθαρα κακοποίηση.
Στην αυλή του σπιτιού εντοπίστηκαν και 11 ενήλικα σκυλιά, που είναι σε καλύτερη κατάσταση, αφού τουλάχιστον αυτά τα βλέπει ο ήλιος και τα περισσότερα είναι στειρωμένα. Ενώ μέσα στο σπίτι ζουν και 15 γάτες ενώ περιέργως δεν εντοπίστηκαν πουθενά γατάκια.
Σκυλιά και γάτες, ζώα υποσιτισμένα, άρρωστα, εγκλωβισμένα σ' ένα σπίτι μ' έναν άνθρωπο που νομίζει ότι τα φροντίζει...
Όλα τα σκυλιά εντός του σπιτιού όταν έφτασαν σήμερα εκεί, όπως μας εξήγησε η κα Τάκη, ήταν όλα συγκεντρωμένα γύρω από την ξυλόσομπα για να αντέξουν το κρύο, αφού δεν έχουν ίχνος τρίχας. Στο έλεγχο στο σπίτι της συλλέκτριας ήταν παρόντες και ο κτηνίατρος του Δημοτικού Κυνοκομείου Βέροιας Γιώργος Φλώρος και η νομοκτηνίατρος Γλυκερία Στούμπη. Η συμβουλή των κτηνιάτρων ήταν ότι τα σκυλάκια πρέπει πρώτα να τραφούν σωστά, ώστε να ενισχυθεί το ανοσοποιητικό τους σύστημα και στη συνέχεια να γίνει η θεραπεία τους για τη ψώρα...
Αν μπορείτε να βοηθήσετε
Ο Σύλλογος Ζωόφιλων Ημαθίας απευθύνει έκκληση για βοήθεια, ώστε να συγκεντρωθεί ικανή ποσότητα ξηρής κουταβοτροφής υψηλής περιεκτικότητας σε πρωτεΐνη, για να αρχίσει η διαδικασία για την αποκατάσταση της υγείας αυτών των ζώων.
Μια σκυλίτσα με τα νεογέννητα κουταβάκια της...
Όποιος θέλει να βοηθήσει, είτε στέλνοντας τροφή, είτε χρήματα για να αγοραστεί τροφή, είτε με άλλο τρόπο, παρακαλούμε να καλέσει τη Βάσω Τάκη στο τηλέφωνο: 6932726576 ή μέσω facebook εδώ. Αντίστοιχες ανάγκες για καλής ποιότητας τροφή, υιοθεσίες ή φιλοξενίες υπάρχουν και για τις γάτες.
Ο Τομ ήταν ο τυφλός σκυλάκος, που εντοπίστηκε στις 14 Μαΐου στην περιοχή του Προμπονά (σύνορα Ν. Φιλαδέλφειας με Περισσό στην Αττική). Η Κική Καραθανάση, πρόεδρος του Φιλοζωικού Συλλόγου Νέας Φιλαδέλφειας, δέχτηκε τότε ένα τηλεφώνημα, για ένα σκυλάκι παρατημένο μέσα σε μια κούτα και δεμένο (!) σ’ ένα δέντρο...
Με ποινή φυλάκισης ενός έτους με τριετή αναστολή και χρηματική ποινή 5.000 ευρώ καταδικάστηκε από το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Αθηνών στις 6 Φεβρουαρίου η γυναίκα, η…
Τον Δήμο Αιγάλεω και τους υπαλλήλους του ΔΙ.ΚΕ.Π.Α.Ζ. καταγγέλλει η εθελοντική ομάδα «ΦΙΛΟΖΩΙΚΗ ΑΙΓΑΛΕΩ» για όσα συνέβησαν στις 25 Ιανουαρίου σε βάρος ενός αδέσποτου σκύλου…
Please help the unfortunate animals