Δηλητηριάζουν συστηματικά τις γάτες και στο Κυπαρίσσι Λακωνίας
Υποδέχονται τους παραθεριστές «παστρικότεροι»
Εδώ και χρόνια, πολλοί παραθεριστές του χωριού και κυρίως, της συνοικίας Παραλία στο Κυπαρίσσι Λακωνίας – όπως καταγγέλλει ο αναγνώστης του www.zoosos.gr Ν. Μ. – διαπιστώνουν κάθε καλοκαίρι, ότι τα τετράποδα, που είχαν αφήσει πίσω τους πέρυσι, έχουν εξαφανιστεί.
Εγώ δυστυχώς δεν χαίρομαι ούτε για την πράξη αυτή καθ αυτή ούτε για την οπτική ότι θα γυρίσει και σ΄αυτους που το έκαναν. Λυπάμαι απίστευτα για το ανύπαρκτο βάθος της καρδιάς τους... Αυτό βαραίνει πάντα..
Οταν γερναει ο ανθρωπος ή ειναι τυφλος ή εχει προβλημα σοβαρο, ειναι συνηθες φαινομενο να τον παρατανε.Κυριως τους γέρους. Γι αυτο κι εγω χαιρομαι διοτι οσοι παρατανε ζωα αβοηθητα, καποια στιγμη θα μεινουνε κι αυτοι παρατημενοι. και τοτε θα καταλαβουν... Γιατι αυτος που ενδιαφερεται, ενδιαφερεται για τα παντα. και οταν δεν δειχνεις ενδιαφερον, δε σου δειχνουν και οι αλλοι.