Το «εκπαιδευτικό» - παράνομο σόου με πρωταγωνιστές - κλόουν θαλάσσιους λέοντες συνεχίζεται κανονικά στην Κέρκυρα κατά παράβαση της ισχύουσας νομοθεσίας και παρά την καταγγελία που από τον Αύγουστο του 2012 έχει κατατεθεί εις βάρος των ιδιοκτητών της επιχείρησης, οι οποίοι χρησιμοποιούν αυτά τα άγρια θηλαστικά για να κάνουν στην κυριολεξία κωλοτούμπες προς τέρψη των τουριστών και της τσέπης τους φυσικά.
Το βίντεο που τραβήχτηκε από την Courtney Rands στις 14 Ιουνίου 2017 αποδεικνύει ότι η παρανομία συνεχίζεται...
Γι’ αυτό και πριν από μερικές μέρες η Π.Φ.Π.Ο. κατέθεσε καταγγελία σε βάρος της Διεύθυνσης Κτηνιατρικής Κερκύρας για παράβαση καθήκοντος καθώς αν και είναι σε γνώση της όλα αυτά δεν έκανε αυτό που οφείλει για την επικύρωση του προστίμου, και για να σταματήσει το σόου με τη συμμετοχή θαλάσσιων λεόντων στο πρόγραμμα της «KALYPSO SEA CRUISES» μιας τοπικής εταιρίας θαλάσσιων περιηγήσεων.
Η Π.Φ.Π.Ο. στην ανακοίνωση της επισημαίνει: «Συνεχίζονται τα παράνομα σώου με θαλάσσιους λέοντες στην Κέρκυρα-Καταγγελία της ΠΦΠΟ κατά επιχείρησης για παράβαση του Ν.4039/2012 και κατά της Διεύθυνσης Κτηνιατρικής Κερκύρας για παράβαση καθήκοντος
Η ΠΦΠΟ έγινε αποδέκτης νέων καταγγελιών ότι στην Κέρκυρα συνεχίζονται από την εταιρία ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑΛΑΣΣΙΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ “ΚΑΛΥΨΩ Ε.Π.Ε” - πλοιοκτήτριας εταιρείας του Ε/Γ-Τ/Ρ ‘ΚΑΛΥΨΩ ΣΤΑΡ’- τα παράνομα σώου με θαλάσσιους λέοντες, μόλις μερικά εκατοντάδες μέτρα από το Κεντρικό Λιμεναρχείο Κερκύρας, όπως αποδεικνύεται από το σχετικό video.
Όλο το αποδεικτικό υλικό έχει προωθηθεί στη Λιμενική Αστυνομία και στην Εισαγγελία Κερκύρας για την ποινική δίωξη των υπευθύνων και την άμεση επιβολή των σχετικών διοικητικών προστίμων. Επίσης ζητήσαμε την αφαίρεση άδειας της συγκεκριμένης επιχείρησης και τον έλεγχο της νομιμότητας κατοχής εκ μέρους της αυτών των άγριων θαλάσσιων θηλαστικών.
To θράσος της παρανομίας της εν λόγω επιχείρησης είναι πραγματικά εκπληκτικό, αν αναλογιστεί κανείς ότι πέρυσι είχε γίνει πάλι καταγγελία εναντίον της συγκεκριμένης εταιρίας, της είχε επιβληθεί διοικητικό πρόστιμο 10.000 (δέκα χιλιάδες) ευρώ από τη Λιμενική Αστυνομία ενώ είχε σχηματιστεί και δικογραφία. Αυτή η συνεχιζόμενη και κατάφορη παράβαση της νομιμότητας, όμως, ΔΕΝ θα συνέβαινε αν οι αρμόδιες αρχές στην Κέρκυρα έπρατταν το καθήκον τους.
Είναι ενδεικτικό ότι 11 μήνες μετά την αρχική μας καταγγελία, η Διεύθυνση Κτηνιατρικής Κερκύρας ΔΕΝ έχει ακόμα επικυρώσει το αρχικό πρόστιμο των 10.000 ευρώ ούτε έχει απαντήσει στις συνεχείς οχλήσεις της ΠΦΠΟ για τους λόγους αυτής της αδιανόητης κωλυσιεργίας.
Γι’ αυτό το λόγο καταθέσαμε παράλληλα καταγγελία για παράβαση καθήκοντος κατά των αρμοδίων υπαλλήλων της Διεύθυνσης Κτηνιατρικής Κερκύρας προς την Γενική Δ/νση Περιφερειακής Αγροτικής Οικονομίας και Κτηνιατρικής της Περιφέρειας Ιονίων Νήσων, ενώ θα ακολουθήσει και μηνυτήρια αναφορά προς την Εισαγγελία Πλημμελειοδικών Κερκύρας εναντίον τους.
Πρέπει κάποιοι να καταλάβουν ότι όταν πληρώνονται από τους φόρους των Ελλήνων πολιτών για να τηρούν τη νομιμότητα πρέπει να κάνουν τη δουλειά τους. Αν δεν επιθυμούν ή είναι ανίκανοι να το πράξουν τότε καλύτερα να πάνε μια ώρα αρχύτερα σπίτια τους».
Μέσω facebook ο Γιάννης Νικολόπουλος έκανε γνωστό πως στο Ροντάκι Μεσσηνίας (Δήμος Τριφύλιας) στις εργατικές κατοικίες τουλάχιστον έξι σκυλιά δολοφονήθηκαν με φόλες. Τα πτώματα των…
Στο Αγρίνιο Αιτωλοακαρνανίας κοντά στη γέφυρα του Αχελώου ο αδέσποτος σκύλος που βλέπετε εντοπίστηκε πυροβολημένος και μεταφέρθηκε για νοσηλεία στο κτηνιατρείο του Νίκου Κατσαντά. Το…
Νεότερη Ενημέρωση: Η δίκη αναβλήθηκε και στις 13 Ιανουαρίου 2020 Σύντομα – ελπίζουμε – θα δικαστεί από το Α’ Τριμελές Πλημμελειοδικείο Ηρακλείου η 57χρονη κάτοικος…