Καθημερινά φροντίζουν το ακρωτηριασμένο άλογο που εγκαταλείφθηκε στο Αλιβέρι Εύβοιας
Οι εθελοντές του Ελληνικού Συλλόγου Προστασίας Ιπποειδών (Ε.Σ.Π.Ι.) καθημερινά φροντίζουν το ακρωτηριασμένο πόδι της Άννας, της φοράδας που εντοπίστηκε εγκαταλελειμμένη στις αρχές Φεβρουαρίου με κομμένο πόδι κοντά σ’ έναν γκρεμό σε βουνό στο Αλιβέρι της Εύβοιας. Οι εθελοντές εξηγούν: «Πρώτα βγάζουμε το προσωρινό της πρόσθετο και πετάμε τον παλιό επίδεσμο. Κρατάμε ίσιο το πόδι, γυμνό, όσο περισσότερο αντέχει το ζώο. Αυτό γίνεται για να πάρει οξυγόνο η πληγή, και να μην μυρίζει.
οκ. δεν ενδιαφέρονται ή δεν ξέρουν. εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι για ποιο λόγο δεν λέτε τίποτα για την τωρινή δασοφυλακή που εχει τις ιδιες αρμοδιοτητες με την πρωην αγροφυλακή δηλαδή την υπεράσπιση των κακοποιημένων ζώων και την επιβολή προστίμων σε αγροτικές και δασικες περιοχες. αν δεν εχετε υποψη το νομο να τον βρω να σας τον στείλω. ειναι σε φεκ. οχι μόνο η αστυνομία αλλα και η δασοφυλακή ειναι υπεύθυνη αλλα μονο στην υπαιθρο.