Δεν πρέπει οι οπαδοί της ΑΕΚ να μη δουν από τη χαρά τους ότι ο αετός κακοποιείται για να κάνουν κάποιοι χαβαλέ και κάποιοι άλλοι να βγάλουν χρήματα, επισήμανε μιλώντας στον 105,5 Στο Κόκκινο και στην εκπομπή της Μαρίας Θανασούλια η Ελένη Ηλιοπούλου η οποία χθες αναφέρθηκε στην οπισθοδρόμηση εκ μέρους της κυβέρνησης, η οποία κυριολεκτικά κάνει πλάτες στον Δημήτρη Μελισσανίδη και έτσι το σόου των εγκαινίων και των αγώνων στη συνέχεια θα περιλαμβάνει και τον αετό, που για να υπακούσει κακοποιείται, αφού εξαναγκάζεται να ζήσει σε ένα αφύσικο γι' αυτόν περιβάλλον.
Στα βίντεο που ακολουθούν θα δείτε πως το αρπακτικό υποχρεώνεται από τον ιδιοκτήτη του τον εκπαιδευτή του Σταύρο Αθανασίου, ο οποίος είναι πρόεδρος του Συλλόγου Ελληνικής Γερακτροφίας, να υποστεί τον όχλο και τα καπνογόνα. Ουσιαστικά η κυβέρνηση Μητσοτάκη και ο πρωθυπουργός το παίζουν αφεντικά στον Πίνατ αλλά στον Τίγρη είναι γατάκια.
Η Ελένη Ηλιοπούλου εξήγησε πως ο αετός εξαναγκάζεται - μέσω της πείνας - να συνηθίσει τα καπνογόνα και κατά τη διάρκεια των προβών στο νέο γήπεδο της ΑΕΚ και πως μια εξαιρετικά μικρή μερίδων των φιλάθλων αντιδρούν.
Επισήμανε πως το 2012 η χώρας απαγόρευσε τη χρήση ζώων στα θεάματα, απαγορεύτηκε το τσίρκο με ζώα και το 2021 η Νέα Δημοκρατία με τον νόμο που ψήφισε άνοιξε ένα μικρό παραθυράκι λέγοντας ότι θα επιτρέπεται η χρήση ζώων σε παραδοσιακές γιορτές αν απλώς ένα κτηνίατρος δηλώσει ότι το ζώο δεν κακοποιείται.
Και έτσι ήρθε ο Γιώργος Αμυράς, ο υπουργός Περιβάλλοντος, ο Γιάννης Βούρος, ο δήμαρχος Νέας Φιλαδέλφειας – Νέας Χαλκηδόνας, ο επικεφαλής της Π.Α.Ε. ΑΕΚ Δημήτρης Μελισσανίδης που σε συνεργασία με τον ιδιοκτήτη του αετού έκαναν το «παραθυράκι» «μπαλκονόπορτα» και είδαμε ακόμα και τον κ. Αμυρά να διαβάζει στη Βουλή όσα δεν προβλέπει ο νόμος για τη χρήση αυτού του ζώου εκεί και να πετάει το μπαλάκι της ευθύνης στη δημοτική αρχή που ψήφισε υπέρ του σόου κυριολεκτικά νύχτα.
Μερίδιο ευθύνης για όλα αυτά έχουν και δημοσιογράφοι που σιωπούν (ένεκα «λίστας Πέτσα») και καλών σχέσεων με την κυβέρνηση αλλά και εκείνοι που φρόντισαν να αναδείξουν τον γερακάρη παρουσιάζοντας μια «παράδοση» που δεν υπάρχει και ξεχνώντας τι περιλαμβάνει η εκπαίδευση των αρπακτικών για την υποταγή τους. Φυσικά ούτε λόγος για το στιγμιότυπο με τον Κασιδιάρη το 2019.
Συνάντηση με την ειδική γραμματέα του Υπουργείου Εσωτερικών είχε στις 19 Ιουλίου ο πρόεδρος της Κ.Ε.Δ.Ε. και δήμαρχος Τρικκαίων, Δημήτρης Παπαστεργίου και όπως επισημαίνει –…
Στο Σύνταγμα τη Μ. Τρίτη θα συγκεντρωθούν στις 12:00 στο συντριβάνι της πλατείας για να διαδηλώσουν όλοι εκείνοι, οι οποίοι αντιδρούν στη σφαγή των παραγωγικών ζώων, που περνούν μια μαρτυρική ζωή, για να γίνουν τελικά η τροφή μας. Ακόμα και αν σε πολλούς φαίνεται περίεργο, θα πρέπει να γνωρίζουμε, ότι μια μικρή μερίδα ανθρώπων έχει βγάλει από τη ζωή του το κρέας και τα παράγωγα του και παρ' όλα αυτά ζει μια ζωή φυσιολογική.
Ο διοικητής του Α.Τ. Παροικιάς Πάρου, Γιώργος Αβραμίδης, δεσμεύτηκε σήμερα ότι θα στείλει όλα τα στοιχεία στον εισαγγελέα αλλά και ότι άνδρες της ΕΛ.ΑΣ. θα μεταβούν στην περιοχή της Λαγκάδας (πάνω από τη Μάρπησσα) για να ελέγξουν σε ποιον ανήκουν τα πρόβατα, τα οποία, όπως κατήγγειλε κυνηγός στο www.zoosos.gr, ζουν εκεί και τελικά πεθαίνουν κάτω από απαράδεκτες συνθήκες χωρίς τροφή και νερό και στη συνέχεια παραμένουν άταφα κατά παράβαση της νομοθεσίας.