Η μικρή Νικόλ, το κουταβάκι που εντοπίστηκε στις 25 Αυγούστου πυροβολημένο στον Πρόδρομο Καρδίτσας να σέρνεται στο έδαφος, χαίρεται πλέον και απολαμβάνει την τροφή, το νερό, τα χάδια και τα παιχνίδια που της προσφέρει η Μαρία Μωραΐτη, η γυναίκα που την φιλοξενεί, η οποία μαζί με την Ερμιόνη Γιαννακού και την Κατερίνα Γκανάτσιου κλήθηκαν από τους γονείς του 7χρονου Νικόλα, που βρήκε το ζώο, για να το βοηθήσουν.
Για την σκυλίτσα έχει γίνει ήδη παραγγελία για το αναπηρικό της αμαξίδιο και τις επόμενες μέρες θα κάνει και αξονική τομογραφία ώστε να διαπιστωθεί αν το τραύμα που προκάλεσε το σφαιρίδιο του αεροβόλου μπορεί να αποκατασταθεί ή όχι. Το ζώο για να μην λερώνει φοράει αναγκαστικά πάνες και ευτυχώς γι’ αυτό ελάχιστα αντιλαμβάνεται την αναπηρία του και φυσικά παίζει όπως ακριβώς κάνουν τα παιδάκια, αφού είναι μόλις τριών μηνών.
Η Νικόλ παρά την απίστευτη ταλαιπωρία της ζητάει χάδια από τους σωτήρες της σε κάθε ευκαιρία. Αν μπορείτε να βοηθήστε καλέστε την κα Γιαννακού στο τηλέφωνο: 6930434093 (what's up), αν έχετε τη δυνατότητα να καταθέστε χρήματα για τα έξοδα του κουταβιού μπορείτε να το κάνετε μέσω Paypal: [email protected].
Ο Βαγγέλης Κ. κάτοικος Ηρακλείου Κρήτης την περασμένη Δευτέρα δεν δίστασε να ανέβει στον 4ο όροφο μιας πολυκατοικίας και να βγάλει μέσα από το διαμέρισμα, που είχε πάρει φωτιά, τη σκυλίτσα της οικογένειας, η οποία βρισκόταν εκεί. Ο Βαγγέλης Κ. ήταν ο μοναδικός μεταξύ εκείνων που κοιτούσαν στις 16 Σεπτεμβρίου το σπίτι να λαμπαδιάζει. Ήταν εκείνος που έσπευσε να βγάλει το ζώο μόλις έμαθε ότι η Μέντη η τετράχρονη σκυλίτσα είχε παραμείνει στο διαμέρισμα.
Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε χθες το πρόγραμμα μαζικών στειρώσεων αδέσποτων ζώων που πραγματοποίησε ο Φιλοζωικός Όμιλος Σερρών (Φ.Ο.Σ.) σε συνεργασία με τους κτηνιάτρους της γερμανικής…
Η Λένα Γιακουμοπούλου, που είναι γραμματέας του Συλλόγου Προστασίας Ζώων Πάρου (P.A.W.S.), μας ενημέρωσε για τους νέους και νεαρούς φιλόζωους εθελοντές, που προσέφεραν περίπου 600…
ΜΙΛΗΣΤΕ ΧΩΡΙΚΟΙ! ΤΟΝ ΓΩΡΙΖΕΤΕ Κ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ!!!ΑΛΛΙΩΣ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΣΥΝΥΠΕΥΘΥΝΟΙ!