Ο Μπολτ - έτσι τον ονόμασαν οι σωτήρες του - είναι ένας νεαρός σκύλος που πλέον αναρρώνει έχοντας χάσει το ένα του πόδι. Έχει όμως χάδια, τροφή, νερό και περίθαλψη που μάλλον δεν ένιωσε ποτέ άλλοτε.
Το ζώο εντοπίστηκε στις 18 Δεκεμβρίου 2019 στην Καρδιτσομαγούλα Καρδίτσας με το πίσω αριστερό πόδι λιωμένο, χωρίς πέλμα, τελείως σάπιο από την πληγή και η θηλιά από το σύρμα έδειχνε ότι ανθρώπινο χέρι ήταν η αιτία που έφτασε σε αυτήν την κατάσταση.
Ο ακρωτηριασμός του άκρου μετά από αρκετές ημέρες νοσηλείας κρίθηκε απαραίτητος και η επέμβαση έγινε από τον κτηνίατρο Παναγιώτη Μπουντούρη καθώς η μόλυνση, αφού το ζώο ήταν έτσι για καιρό, δεν μπορούσε να αντιμετωπιστεί με αντιβιώσεις.
Η Ερμιόνη Γιαννακού, αντιπρόεδρος Πολιτιστικού και Φιλοζωικό Σωματείο Καρδίτσας «Διασώζω» για την άθλια κατάσταση που βρήκαν το σκυλί τον περασμένο Δεκέμβριο επισήμανε τα εξής: «Σε άθλια κατάσταση, με σύρμα δεμένο σφιχτά γύρω από το πόδι βρέθηκε αυτός ο σκυλάκος στο χωριό Καρδίτσομαγουλα.
Λείπει όλο το δέρμα, λείπει τμήμα από το πέλμα και είναι ήδη σάπιο. Η μυρωδιά από το σάπιο είναι απίστευτη. Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι του συνέβη… Νοσηλεύεται στον κτηνίατρο όπου και θα παραμείνει τις προσεχείς ημέρες.».
Αν μπορείτε να βοηθήσετε το έργο τους
Τράπεζα Πειραιώς αριθμός λογαριασμού: 6244 1391 89068
IBAN: GR 11 0171 2440 0062 4413 9189 068
IBAN : GR 11 0171 2440 0062 4413 9189 068
BIC : PIRBGRAA
Δικαιούχος: Πολιτιστικό και Φιλοζωικό Σωματείο «Διασώζω»
Στην περιοχή βρυσούλες στους Φιλίππους Καβάλας μια γυναίκα εντόπισε σήμερα μέσα σε σακούλα σκουπιδιών δύο νεογέννητα γατάκια πεταμένα στα σκουπίδια. Η γυναίκα άκουσα το…
Στις 19 Οκτωβρίου από το Τριμελές Εφετείο Πλημμελημάτων Ιωαννίνων αναμένεται να εκδικαστεί σε δεύτερο βαθμό η υπόθεση της κακοποίησης ενός σκύλου από τον άνδρα που…
Πέντε νεογέννητα γατάκια εντόπισε μέσα σ’ ένα κάδο σκουπιδιών σήμερα μια κοπέλα που έτυχε να περνάει από το σημείο στον δρόμο για το Τ.Ε.Ι. Μαιευτικής προς Πτολεμαΐδα.
1 Σχόλιο
Kaily
Ελεος δηλαδή!!! ειλικρινά τι παιρνετε εκεί στην κσρδιτσα!!!! Οι περισσοτεροι ειστε για θανατικη ποινη για αυτά που διαπραξατε πάνω σε αυτά τα ζωα. Οι κυβέρνηση δεν κανει τίποτε για όλα αυτά ελεος ποια!!!! Φτάνει!!!!
Ελεος δηλαδή!!! ειλικρινά τι παιρνετε εκεί στην κσρδιτσα!!!! Οι περισσοτεροι ειστε για θανατικη ποινη για αυτά που διαπραξατε πάνω σε αυτά τα ζωα. Οι κυβέρνηση δεν κανει τίποτε για όλα αυτά ελεος ποια!!!! Φτάνει!!!!