«Κάθοδο» στη Σαντορίνη διοργανώνει στις 27, 28 και 29 Ιουλίου η φιλοζωική ομάδα «DREAMDANCERS», που δραστηριοποιείται κυρίως στη βόρεια Ελλάδα, για να διαμαρτυρηθεί για όσα συμβαίνουν στα ζώα και σε αυτό το νησί των Κυκλάδων αλλά κυρίως για την κακοποίηση των γαϊδουριών από τους αγωγιάτες, καθώς οι όνοι και τα μουλάρια εξαναγκάζονται να κουβαλούν πολύ μεγάλο βάρος, περισσότερο από όσο μπορούν να αντέξουν μέχρι να γεράσουν.
Ζώα υπερφορτωμένα μεταφέρουν αντικείμενα κάθε είδους διαρκώς για να γλυτώνουν οι αγωγιάτες δρομολόγια.
Η Άννα Ξανθοπούλου που είναι μέλος της ομάδας μίλησε στον ραδιοφωνικό σταθμό Στο Κόκκινο 105,5 FM στην εκπομπή «Ζωντανά στον Αέρα» και στην Ελένη Ηλιοπούλου εξήγησε τι θα περιλαμβάνει αυτή η διαμαρτυρία και ότι στόχος τους είναι να ενημερώσουν και τους τουρίστες για το τι συμβαίνει στα ζώα εκεί. Για περισσότερες πληροφορίες αναφορικά με τη διαμαρτυρία επικοινωνήστε με τους διοργανωτές μέσω facebook εδώ.
Τι θα περιλαμβάνει η διαμαρτυρία
«Οι Dreamdancers, η διοργανώτρια ομάδα της δράσης κατά της κακοποίησης των ιπποειδών στην Σαντορίνη, ανακοινώνει πως η συγκέντρωση των ακτιβιστών και η έναρξη της δράσης θα γίνει την Παρασκευή 27/7 και ώρα 12:00 το μεσημέρι, στο λιμάνι του νησιού. Η κύρια δραστηριότητα θα είναι η ενημέρωση κι ευαισθητοποίηση των επισκεπτών καθώς και η παγκοσμιότητα του προβλήματος. Θα υπάρξουν επίσης παράλληλες δράσεις, οι οποίες θα ανακοινωθούν επί τόπου. Ζητάμε από όλους τους συμμετέχοντες να σεβαστούν τις ειρηνικές διαθέσεις της ομάδας μας. Δεν ερχόμαστε σε κανενός είδους αντιπαραθέσεις με αγωγιάτες και τουρίστες. Σεβόμαστε τον τόπο που επισκεπτόμαστε και παραμένουμε προσηλωμένοι στον σκοπό μας. Επίσης ζητάμε να γίνουν από όλους/ες σεβαστές οι vegan επιλογές μας, τόσο οι διατροφικές, όσο και οι ενδυματολογικές. Ευχαριστούμε πολύ και σας περιμένουμε όλους!».
Έκκληση για την φιλοξενία ή ακόμα καλύτερα την υιοθεσία του σκύλου που εντοπίστηκε πριν από μερικές μέρες σκελετωμένος να περιφέρεται στο Τ.Ε.Ι. της Πάτρας κάνουν…
Την Ολυμπία Τελιγιορίδου που είναι κτηνίατρος και βουλευτής του ΣΥ.ΡΙΖ.Α. στον νομό Καστοριάς ευχαριστεί ο Νίκος Παναγιωτόπουλος εκ μέρους Μ.Κ.Ο. «Εταιρία Προστασίας Περιβάλλοντος Καστοριάς» καθώς…
Έξω από το Ραδιομέγαρο της ΕΡΤ στην Αγία Παρασκευή συγκεντρώθηκαν σήμερα λίγο μετά τις 12:00 φιλόζωοι οι οποίοι συμμετείχαν στην συμβολική διαμαρτυρία για την αιχμαλωσία…