Βοηθήστε μας να συνεχίσουμε να σας ενημερώνουμε για όσα συμβαίνουν στα ζώα στην Ελλάδα ενισχύοντας το www.zoosos.gr
διαβάστε επίσης
Της Ελένης Ηλιοπούλου Στην πώληση δεκάδων αλόγων μέσω δημόσιας δημοπρασίας στις 3 Μαΐου θα προχωρήσει ο Δήμος Γρεβενών καθώς μετά από εισαγγελική εντολή τα ζώα…
Κάτοικος Μοιρών Ηρακλείου Κρήτης είναι ο νεαρός άνδρας, που ανέβασε στο προφίλ του στο facebook τη φωτογραφία, την οποία βλέπετε, με τον ίδιο να κρατάει με το ένα του χέρι το γατάκι που πνίγει. Το στιγμιότυπο και τα στοιχεία του δράστη, ο οποίος σύμφωνα με αυτόπτη μάρτυρα τελικά στραγγάλισε το ζώο, έγιναν γνωστά στο σωματείο «Ζωόφιλη Δράση», που αναμένεται να θα καταθέσει σχετική καταγγελία και στη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος. Όπως εξήγησε στο www.zoosos.gr η Καλλιόπη Μαραβελάκη, γραμματέας του φιλοζωικού φορέα, καταγγελία θα καταθέσουν και στο Αστυνομικό Τμήμα Μοιρών και στη Δ.Η.Ε. ώστε για να εντοπιστούν και τα ηλεκτρονικά ίχνη του νεαρού δράστη.
Της Ελένης Ηλιοπούλου Στη σύλληψη της γυναίκας που άφησε τον σκύλο της να σκοτώσει ένα Κανίς επί της οδού Μπουδούτση στη Δραπετσώνα Αττικής την περασμένη…