Στο κτηνιατρείο του Μιχάλη Σπυριδάκη στην Ιεράπετρα μετέφερε νωρίτερα σήμερα ο Τάκης Προεστάκης το σκυλί που εντοπίστηκε πυροβολημένο στο κεφάλι στο χωριό Μύρτος που βρίσκεται στο νομό Λασιθίου. Το ζώο το βρήκε σήμερα το πρωί κάτοικος του Μύρτου να αιμορραγεί από την τεράστια πληγή που έχει στο κεφάλι και να προσπαθεί να κρυφτεί στην αυλή του.
Στο κτηνιατρείο η ακτινογραφία έδειξε τα σκάγια στο κρανίο του ζώου.
Ο άνθρωπος ενημέρωσε τον κ. Προεστάκη, που είναι γνωστός για το πολύ μεγάλο φιλοζωικό έργο του στην περιοχή και στην συνέχεια ενημέρωσε και την Αστυνομία. Όπως εξήγησε στο www.zoosos.gr o κ. Προεστάκης η ακτινογραφία έδειξε τα σκάγια στο κεφάλι του σκύλου και ο κτηνίατρος φρόντισε αρχικά για τον καθαρισμό της πληγής.
Το πυροβολημένο ζώο βρήκε καταφύγιο στην αυλή ενός σπιτιού μέσα σ' ένα σκυλόσπιτο όπως μπορείτε να δείτε και το βίντεο που ακολουθεί.
Οι εξετάσεις θα δείξουν σε τι κατάσταση είναι σκύλος και αύριο θα γίνει το χειρουργείο για την αποκατάσταση των βλαβών που έχουν προκληθεί στο κρανίο του στο μέτρο του δυνατού. Ο δράστης και σε αυτή την περίπτωση παραμένει άγνωστος.
Ο Φιλοζωικός Σύλλογος Χανίων «Η ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ» έκανε γνωστό στις 28 Νοεμβρίου πως ορειβάτες εντόπισαν το σκυλί που βλέπετε πυροβολημένο στο κεφάλι.Οι εκτελέσεις σκυλιών…
Δύο από τα αδέσποτα σκυλιά που φροντίζει ο Φιλοζωικός Σύλλογος Διονύσου εντοπίστηκαν νεκρά στην περιοχή Πλατύ Χωράφι Αττικής από μέλη του σωματείου το απόγευμα της 22ας Ιουνίου. Τα ζώα βρήκε εκείνη τη μέρα πυροβολημένα σχεδόν εξ επαφής να κείτονται στο έδαφος γύρω στις 19:30 η Βάσω Γώγου πρόεδρος του συλλόγου, που με μαζί με άλλους εθελοντές είχε πάει στην περιοχή για να τους βάλλει τροφή και νερό.
Ταχύτατα επουλώνονται οι πληγές της σκυλίτσας που εντοπίστηκε στις 8 Αυγούστου σε μια χωματερή πέντε χιλιόμετρα έξω από την Ιεράπετρα στο δρόμο προς το χωριό…