Σε δασική περιοχή στον Άγιο Νικόλαο Λασιθίου στην Κρήτη η Ντάικα, ο ειδικά εκπαιδευμένος σκύλος της Κρητικής Ομάδας Σκύλων Ανίχνευσης Δηλητηριασμένων Δολωμάτων, στις 18 Ιουνίου εντόπισε 14 σακούλες γεμάτες φόλες και είναι μάλλον η μεγαλύτερη ποσότητα δηλητηριασμένης τροφής που έχει εντοπιστεί το τελευταίο χρονικό διάστημα από τον συγκεκριμένο σκύλο και τον θηροφύλακα χειριστή του Σπύρο Νηστιτάκη.
Γι' αυτό το τόσο σοβαρό ζήτημα μίλησε στον ραδιοφωνικό σταθμό Στο Κόκκινο 105,5 FM και στο «Ζωντανά στον Αέρα» η Πόπη Μπαξεβάνη που είναι συντονίστρια της ομάδας εκ μέρους του Πανεπιστημίου Κρήτης και του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας και στην Ελένη Ηλιοπούλου εξήγησε πως η ανάγκη για τη δημιουργία αυτής της ομάδας προέκυψε εξαιτίας της εκτεταμένης χρήσης δηλητηρίων και της εξόντωσης ζώων κάθε είδους στο νησί.
Όπως σημείωσε ειδικά στις περιοχές της ανατολικής Κρήτης τα περιστατικά είναι πολλά και θύμισε ότι τη δεκαετία του 1980 οι φόλες ήταν η αιτία της παρ’ ολίγον εξαφάνισης του εμβληματικού Γυπαετού ή «Κοκκαλά» που είναι το σπανιότερο είδος γύπα στην Ευρώπη, ο οποίος ζει στο νησί. Οι εκπαιδευμένοι σκύλοι εντοπίζουν τις φόλες και τα νεκρά ζώα και οι χειριστές τους απομακρύνουν τα δηλητηριασμένα δολώματα και έτσι αποφεύγονται περισσότερες δηλητηριάσεις ζώων.
Όπως πολλές φορές έχουμε τονίσει στο www.zoosos.gr οι φόλες είναι η πιο συνηθισμένη μέθοδος εξόντωσης αδέσποτων και άγριων ζώων. Υπάρχουν σε κάθε γωνιά της Ελλάδας. Εντοπίζονται σε αυλές, σπίτια, αγροτικές εκτάσεις, δασικές και γεωργικές εκτάσεις. Τις σκορπούν σκόπιμα κάτοικοι αυτού του τόπου για να εξοντώσουν ζώα που θεωρούν απλώς ενοχλητικά ή επιζήμια για τις δραστηριότητες τους. Οι κυνηγοί δηλητηριάζουν αλεπούδες για να μην τους τρώνε τα θηράματα.
Οι γεωργοί και οι κτηνοτρόφοι αγριογούρουνα, αρκούδες, λύκους, τσακάλια και άλλα ζώα για να προστατέψουν την περιουσία τους. Χιλιάδες είναι αυτοί που δηλητηριάζουν αδέσποτα καθημερινά σε κάθε πόλη και χωριό. Θύματα χιλιάδες ζώα, από αδέσποτα έως σπάνια πλάσματα, είδη υπό προστασία και εξαφάνιση. Ένα έγκλημα γιγαντιαίων διαστάσεων διαπράττεται καθημερινά σε κάθε γωνιά αυτού του τόπου και ελάχιστοι νοιάζονται για να το σταματήσουν...
Η ιδιοκτήτρια της θηλυκής σκυλίτσας που βλέπετε στη φωτογραφία όταν την ρώτησαν γιατί έβαψε το τρίχωμα του ζώου με χρωμοσαμπουάν απάντησε: «Εσείς τα μαλλιά σας γιατί τα βάφετε;». Όταν της επισήμαναν ότι αυτό δεν είναι φυσιολογικό για ένα ζώο και δεν αποτελεί επιλογή του σκυλιού – και δεν σχετίζεται με τη φροντίδα ή την ευζωία του – εξήγησε: «Το "Μαριδάκι" (έτσι λένε το κανισάκι μου) είναι ένα υπέροχο πλάσμα υπερκοινωνικό που λατρεύει τον κόσμο.
Ο Χρόνης Μίσσιος (1930 − 20 Νοεμβρίου 2012) ήταν ένας άνθρωπος που αγωνίστηκε και βασανίστηκε για τις ιδέες του, ένας αυτοδίδακτος προοδευτικός συγγραφέας – με την ουσιαστική σημασία της λέξης – από τους λίγους που μάχονταν και μιλούσαν στη χώρα μας και για τα δικαιώματα των ζώων, τους βιολογικούς μας εταίρους.
Στις 23:00 το βράδυ της περασμένης Τετάρτης 6 Ιουνίου 2012 ο Β.Ι., κάτοικος Μαραθώνα, άρπαξε την καραμπίνα του και σκότωσε τον ίδιο του τον σκύλο, τον οποίο είχε ήδη κακοποιήσει. Μάλιστα σύμφωνα με εκείνουςμ που κατήγγειλαν το έγκλημα στην Πανελλήνια Φιλοζωική Ομοσπονδία (Π.Φ.Ο.), δεν ήταν η πρώτη φορά, που ο δράστης έκανε κάτι τέτοιο!