Στην εκδήλωση που διοργάνωσε το βιβλιοπωλείο ΒΙΒΛΙΟΣΤΑΤΗΣ στον Βύρωνα Αττικής στις 5 Οκτωβρίου συμμετείχε η Ελένη Ηλιοπούλου δημοσιογράφος και δημιουργός του www.zoosos.gr με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα των Ζώων. Η κα Ηλιοπούλου μιλώντας σε όσους παραβρέθηκαν στο μπαρ EL VIAJE και στη συζήτηση με θέμα «Ζώντας με τα ζώα στην τέχνη και την καθημερινότητα» αναφέρθηκε στις ευθύνες των δημοσιογράφων σχετικά με όσα δεν μαθαίνουμε, στην εργαλειακή σχέση των ανθρώπων με τα ζώα, αλλά και στις ευθύνες του καθενός αναφορικά με το τεράστιο κοινωνικό πρόβλημα που λέγεται κακοποίηση των ζώων στην Ελλάδα.
Δείτε την ομιλία της δημιουργού του www.zoosos.gr εδώ:
Στην εκδήλωση προβλήθηκε η ταινία μικρού μήκους «Θανάσης» του Δημήτρη Σοφιανόπουλου, παρόντος του σκηνοθέτη. Ενώ μίλησαν η Παυλίνα Παμπούδη, συγγραφέας - εικονογράφος των βιβλίων: «Γατολόγιο» και «Σκυλολόγιο» (εκδ. Ροές), ο Άγγελος Κωνσταντίνου, σκιτσογράφος - σχεδιαστής της σειράς κόμικς «Το πεπρωμένο του Μίλτου Περσίδη» (εκδ. Phase Productions), ο Δημήτρης Ουλής, κοινωνικός ανθρωπολόγος: «Ένας χειμώνας με τον Μπωντλέρ» (εκδ. Κονιδάρης), η Ρένα Χατχούτ μεταφράστρια του μυθιστορήματος της Susan Wilson «Ένας καλός σκύλος» (εκδ. Κλειδάριθμος) καθώς και η Ντόρα Μπαντή πρόεδρος του Σωματείου Περίθαλψης Αδέσποτων Σκύλων (Σ.Π.Α.Σ.) Βύρωνα.
Δείτε εδώ το βίντεο με τις ομιλίες όλων των συντελεστών:
Η κα Μπαντή όχι μόνο εξέθεσε το ποια είναι η κατάσταση στο Βύρωνα αλλά απεύθυνε έκκληση βοήθειας καθώς οι εθελοντές είναι λιγοστοί και τα ζώα που φροντίζουν είναι δεκάδες και οι ανάγκες τους για τροφές, φάρμακα και φροντίδα είναι πάντα μεγάλες.
Αρχές Μαΐου οι εργαζόμενοι του Φορέα Διαχείρισης Υγροτόπων Κοτυχίου - Στροφυλιάς (Φ.Δ.Υ.Κ.Σ.), στο πλαίσιο των δράσεων που υλοποιούν για τη προστασία και διατήρηση της βιοποικιλότητας…
Ο δήμαρχος Βόλου Αχιλλέας Μπέος σε συνέντευξή του στον τηλεοπτικό σταθμό Astra TV απέδειξε και πόσο αδιαφορεί για την ορθή διαχείριση των αδέσποτων αλλά και…
Την Πέμπτη 3 Ιουλίου 2014 θα δικαστεί τελικά στο Τριμελές Πλημμελειοδικείο Μυτιλήνης ο άνδρας που σκότωσε εν ψυχρώ με την καραμπίνα του στις 2 Φεβρουαρίου 2012 ένα αδέσποτο σκυλί στην αυλή της Μονής Παμμεγίστων Ταξιαρχών Αρχαγγέλων Μιχαήλ και Γαβριήλ στον Μανταμάδο Λέσβου και απείλησε και τον ιερεά π. Χρήστο. Μετά από δυόμιση χρόνια ο 61χρονος δράστης θα δικαστεί αν και ένα ολόκληρο χωριό έχει στραφεί ενάντια στον παπά που παλεύει μαζί με μια χούφτα φιλόζωους για να προστατεύσει τα ζώα, τα οποία οι συντοπίτες του εξολοθρεύουν με φόλες και όπλα.