Στην τηλεοπτική εκπομπή «ΝΕΤ στα Γεγονότα» ήταν προσκεκλημένη σήμερα η δημοσιογράφος του www.zoosos.gr Ελένη Ηλιοπούλου. Μαζί με τη Μάριον Μιχελιδάκη και τον Γιώργο Κουβαρά μίλησε συνοπτικά για όσα συμβαίνουν εις βάρος των ζώων στην Ελλάδα.
Η κα Ηλιοπούλου αναφέρθηκε στη νομοθεσία, που προβλέπει αυστηρές ποινές για εκείνους οι οποίοι συλλαμβάνονται να κακοποιούν τα ζώα, μίλησε γι’ αυτά που δεν κάνουν οι δήμοι, εξήγησε ότι είναι κοινωνικά αποδεκτό (αν και παράνομο και ανήθικο) τα ζώα να θανατώνονται, και επισήμανε το πόσο εκθέτουν τη χώρα μας στα μάτια των τουριστών οι εικόνες της φρίκης.
Ειπώθηκε το που πρέπει καταγγέλλουμε αυτά που βλέπουμε, ώστε να βοηθήσουμε τα ζώα, και φυσικά έγινε αναφορά και στην υπεύθυνη ιδιοκτησία ζώων συντροφιάς.
Κατά τη διάρκεια αυτής της κουβέντας υπήρχε και ζωντανή σύνδεση από τη Θεσσαλονίκη καθώς προβλήθηκε το έργο της Μ.Κ.Ο. «Δράση Για Το Κάτι Άλλο» και του φιλοζωικού σωματείου «ΦΡΟΝΤΙΖΩ».
Εκεί άτομα με αναπηρία σε συνεργασία με εκπαιδευτές σκύλων και ψυχολόγους έρχονται σε συνεχή επαφή με πρώην αδέσποτους σκυλάκους, οι οποίοι τους βοηθούν να κοινωνικοποιηθούν και να εκφραστούν. Άλλωστε όπως ειπώθηκε οι σκύλοι, τα ζώα γενικότερα, δεν μας κρίνουν και δεν μας κατακρίνουν. Και αυτό κάνει τους ανθρώπους με αναπηρίες να μην είναι επιφυλακτικοί απέναντι στους τετράποδους φίλους τους.
Ο τηλεοπτικός χρόνος, που αφιερώνεται σε θέματα τα οποία σχετίζονται με τα ζώα, ώστε εμείς όλοι να δούμε τι πραγματικά συμβαίνει και πως αντιμετωπίζεται στην Ελλάδα από τους κατοίκους αυτής της χώρας, είναι πάντα εξαιρετικά περιορισμένος.
Όμως όσοι ασχολούνται με την ευζωία των ζώων οφείλουν να εκμεταλλεύονται κάθε ευκαιρία για να πουν δυο λόγια στο ευρύ κοινό, άλλωστε η δύναμη της τηλεόρασης είναι μεγάλη και η συστηματική εκπαίδευση – και μέσω των Μ.Μ.Ε. – μπορεί να βοηθήσει να σταματήσει το κακό που κάνουμε στα ζώα παντού στην Ελλάδα.
Ανοιχτή επιστολή διαμαρτυρίας για να τερματιστεί το παράνομο έθιμο της υπαίθριας σφαγής ζώων στον Μανταμάδο Λέσβου που πραγματοποιείται κάθε χρόνο στη Μονή Μονής Παμμεγίστων Ταξιαρχών Αρχαγγέλων Μιχαήλ και Γαβριήλ μετά το Πάσχα (μια μέρα πριν την Κυριακή των Μυροφόρων) έστειλε το διοικητικό συμβούλιο του Συλλόγου Μέριμνας Απροστάτευτων Ζώων «Η ΚΙΒΩΤΟΣ Μυτιλήνης» στους μητροπολίτες Μυτιλήνης και Μηθύμνης ζητώντας τους για λόγους νομιμότητας – αφού η νομοθεσία δεν το επιτρέπει – και θεολογικούς να βάλλουν τέλος.
Ο Φιλοζωικός Όμιλος Γυθείου «Ο Μέλιος» ανταποκρίθηκε στην έκκληση που έκανε μέσω και του www.zoosos.gr κάτοικος του χωριού Δρύαλος Λακωνίας αναφορικά με έναν αδέσποτο σκύλο…
Την αντίδραση της Πανελλαδικής Φιλοζωικής και Περιβαλλοντικής Ομοσπονδίας (Π.Φ.Π.Ο.) προκάλεσε η ανακοίνωση του Ιατρικού Συλλόγου Καβάλας που λίγο – πολύ παρουσιάζει τα αδέσποτα ζώα ως μιάσματα υπεύθυνα για κάθε είδους ασθένεια.