Πραγματικά πρέπει να σταθείς πολύ τυχερός, αν σε νοιάζει, και δεν σε πιάνουν όλες αυτές οι σχετικές υστερίες, για να καταφέρεις να δεις φίδι να πίνει νερό στο φυσικό του περιβάλλον, σε κάποια στέρνα, σε κάποιο ρυάκι, σε κάποια γούρνα. Ακόμα πιο τυχερός πρέπει να είσαι για να καταφέρεις να το βιντεοσκοπήσεις.
Δυστυχώς εμείς κινηματογραφήσαμε το φίδι, που βλέπετε στο σχετικό βίντεο, να πίνει νερό μέσα στο κλουβί του σ’ ένα ερπετάριο. Σπάνιο – για εμάς τους μη ειδικούς το θέαμα – όμως και συνάμα θλιβερό. Ο εγκλεισμός ζώων, ερπετών, πουλιών κ.ά. μόνο εκπαιδευτικός δεν είναι, εξυπηρετεί συνήθως μόνο τις τσέπες των επιχειρηματιών που εμπορεύονται το θέαμα.
Συγκέντρωση στην πλατεία Συντάγματος και πορεία διαμαρτυρίας στο κέντρο της Αθήνας πραγματοποίησαν χθες το μεσημέρι αναρχικοί φιλόζωοι διαδηλωτές ενάντια στη βιομηχανία κρέατος και γούνας.
Με εκτεταμένη περιβαλλοντική καταστροφή και γενική υποβάθμιση απειλούνται για άλλη μια φορά τα ήδη επιβαρυμένα αλιευτικά πεδία που βρίσκονται Βορειοδυτικά της Χίου. Αυτή τη φορά, η προγραμματισμένη στρατιωτική άσκηση από χερσαίες μονάδες του στρατού με πραγματικά πυρά στην περιοχή του Μελανιούς, μεταξύ 24 Ιανουαρίου – 10 Φεβρουαρίου, θα πραγματοποιηθεί σύμφωνα και με διαβεβαιώσεις της 96 ΑΣΔΕΝ προς τους κατοίκους του νησιού, «αποκλειστικά και μόνο σε θαλάσσιο χώρο» (!)
Το Φιλοζωικό Σωματείο Ν. Θεσπρωτίας με αφορμή το αποτέλεσμα των εκλογών και τη δημιουργία της νέας κυβέρνησης καταθέτει τη δική του πολιτική πρόταση για «την υγιή, βιώσιμη ανάπτυξη με γνώμονα το περιβάλλον για την σωτηρία του ανθρώπινου είδους».
2 Σχόλια
Θάνος
«Ο εγκλεισμός ζώων, ερπετών, πουλιών κ.ά. μόνο εκπαιδευτικός δεν είναι, εξυπηρετεί συνήθως μόνο τις τσέπες των επιχειρηματιών που εμπορεύονται το θέαμα.»
Κάτι που δεν ενδιαφέρει καθόλου τους μαμελούκους που πηγαίνουν και τα βλέπουν.
Ο εγκλεισμός ζώων, ερπετών, πουλιών κ.ά. μόνο εκπαιδευτικός δεν είναι, εξυπηρετεί συνήθως μόνο τις τσέπες των επιχειρηματιών που εμπορεύονται το θέαμα.
«Ο εγκλεισμός ζώων, ερπετών, πουλιών κ.ά. μόνο εκπαιδευτικός δεν είναι, εξυπηρετεί συνήθως μόνο τις τσέπες των επιχειρηματιών που εμπορεύονται το θέαμα.»
Κάτι που δεν ενδιαφέρει καθόλου τους μαμελούκους που πηγαίνουν και τα βλέπουν.
Μια χαρά τα γράψατε
Ο εγκλεισμός ζώων, ερπετών, πουλιών κ.ά. μόνο εκπαιδευτικός δεν είναι, εξυπηρετεί συνήθως μόνο τις τσέπες των επιχειρηματιών που εμπορεύονται το θέαμα.