Στις δύο φάτνες που έχουν στηθεί στον Βόλο τόσο στην εκκλησία του Αγίου Νικολάου όσο και στο «Χωριό του Άη Βασίλη» επί της οδού Γρηγορίου Λαμπράκη η δημοτική αρχή στην πρωτεύουσα της Μαγνησίας για να δείξει πόσο δεν την ενδιαφέρει η προστασία των ζώων φρόντισε να τοποθετήσει ζωντανά πρόβατα και ένα πόνυ…Το ότι ο Δήμος Βόλου δείχνει με κάθε τρόπο ότι γράφει στα παλιά του τα παπούτσια τη νομοθεσία το γνωρίζαμε, το θέμα είναι γιατί η Αστυνομία δεν κινείται αυτοβούλως…
Τα ζώα εξαναγκάζονται να ζουν εκεί στο «Χωριό του Άη Βασίλη» και έξω από την εκκλησία του Αγίου Νικολάου από τις αρχές του μήνα...
Τι ορίζει η νομοθεσία
Το άρθρο 12 του νόμου 4039/2012 τονίζει: «Απαγορεύεται η χρησιμοποίηση κάθε είδους ζώου σε κάθε είδους θεάματα και άλλες συναφείς δραστηριότητες. 1. Απαγορεύεται η διατήρηση κάθε είδους ζώου σε τσίρκο ή σε θίασο με ποικίλο πρόγραμμα, εφόσον τα ζώα αυτά χρησιμοποιούνται με οποιονδήποτε τρόπο και για οποιονδήποτε σκοπό στο πρόγραμμα τους, πραγματοποιούν παραστάσεις ή παρελαύνουν ή εμφανίζονται ενώπιον κοινού.
Απαγορεύεται η διατήρηση κάθε είδους ζώου σε επιχειρήσεις ψυχαγωγικών παιχνιδιών, πίστας αυτοκινητιδίων, μουσικών συναυλιών, επιδείξεων, πανηγυριών ή άλλων καλλιτεχνικών ή ψυχαγωγικών εκδηλώσεων, εφ’ όσον τα ζώα χρησιμοποιούνται με οποιονδήποτε τρόπο και για οποιονδήποτε σκοπό στο πρόγραμμα τους».
Το άρθρο 46 του νόμου 4235/2014 [Τροποποίηση του ν. 4039/2012 (Α 15)] εξηγεί:
«8. Μετά την παρ. 2 του άρθρου 12 του ν. 4039/2012 προστίθεται παράγραφος 2α ως εξής:
2.α. Με την επιφύλαξη των διατάξεων του άρθρου 7, απαγορεύεται η χρησιμοποίηση ζώου σε υπαίθρια δημόσια έκθεση με σκοπό την αποκόμιση οικονομικού οφέλους.
Η παράγραφος 1 του άρθρου 13 του ν. 4039/2012 αντικαθίσταται ως εξής:
Από τις απαγορεύσεις που προβλέπονται στις παραγράφους 1 και 2 του άρθρου 12 εξαιρούνται, οι νομίμως λειτουργούντες ζωολογικοί κήποι, τα ενυδρεία, τα καταστήματα πώλησης ζώων, τα κέντρα περίθαλψης ειδών άγριας πανίδας, τα εκτροφεία θηραμάτων και οι εκθέσεις ανάπτυξης και προβολής του κτηνοτροφικού και γεωργικού τομέα, που διέπονται από ειδικές διατάξεις, υπό την προϋπόθεση ότι και στους παραπάνω χώρους δεν διεξάγονται παραστάσεις, κάθε είδους, με τη συμμετοχή ζώων, πλην παραστάσεων ιππικής δεξιοτεχνίας και διεξαγωγής αθλημάτων ιππασίας, που περιλαμβάνουν την υπερπήδηση εμποδίων, την ιππική δεξιοτεχνία και το ιππικό τρίαθλο».
Η χρήση των ζώων ως ντεκόρ συμβαίνει κάθε χρόνο... απρόσκοπτα!
Για το απαράδεκτο φαινόμενο της δηλητηρίασης ζώων (π.χ. αλεπούδες, νυφίτσες, αγριοκούνελα, γεράκια, κουκουβάγιες, πέρδικες, σκυλιά) σχεδόν κάθε χρόνο τέτοια εποχή στο Ποικίλο Όρος της Αττικής…
Στις 6 Ιουνίου η Χριστιάννα Γερακαρίτη είδε τον γάτο της να επιστρέφει στο σπίτι από το παράθυρο της κουζίνας έχοντας καρφωμένο στην πλάτη του ένα βέλος μήκους 10 εκατοστών! Ευτυχώς ο γάτος γλύτωσε τα χειρότερα, επειδή το βέλος αν και μπήκε στον κορμό του σε βάθος περίπου 5 εκατοστών, δεν είχε πειράξει τα ζωτικά του όργανα και ο κτηνίατρος Παναγιώτης Παναγιωτόπουλος το αφαίρεσε επιτυχώς.
Ο Σύλλογος Μέριμνας Απροστάτευτων Ζώων «Η ΚΙΒΩΤΟΣ Μυτιλήνης» φέρνει στη δημοσιότητα και πάλι εγκλήματα εις βάρος αδέσποτων και οικόσιτων ζώων στη Λέσβο, αφού πρόσφατα κάποιος…