Μέσω facebook η Ορσαλία Χατζή έκανε γνωστό ότι ένα αδέσποτο σκυλί βρέθηκε πυροβολημένο στο κεφάλι στην Τερψιθέα Μεσσηνίας την Παρασκευή 30 Μαρτίου. Το ζώο μεταφέρθηκε το βράδυ της περασμένης Τετάρτης σε κτηνιατρείο, καθώς είχε εξαφανιστεί για περίπου μια εβδομάδα και τελικά εμφανίστηκε εξαντλημένο από τα τραύματα, την έλλειψη τροφή και νερού επέστρεψε μετά από μέρες στον οικισμό. Έτσι η κα Χατζή, που το αναζητούσε, με μια ακόμα φιλόζωη κάτοικο της περιοχής κατάφερε να το πιάσει και να το μεταφέρει σε κτηνιατρείο για περίθαλψη.
Το ζώο, δυστυχώς, όπως διαπίστωσε η κτηνίατρος Μαρουδή Κολιτσίδα έχει χάσει οριστικά το ένα του μάτι από τα σκάγια και του δίνουν αντιβίωση με κορτιζόνη προσπαθώντας να σώσουν και το άλλο ώστε να μην μείνει ολοκληρωτικά τυφλό.
Η κα Χατζή εξήγησε στο www.zoosos.gr ότι κάτοικοι του χωριού γνωρίζουν ποιος πυροβόλησε τον σκύλο αλλά δεν τον καταγγέλλουν στην Αστυνομία, ούτε της το λένε, και πως όταν πήγε στο Αστυνομικό Τμήμα Κυπαρισσίας το βράδυ της Τετάρτης 4 Απριλίου ο αστυνομικός της είπε να ξαναπάει την επόμενη μέρα το πρωί για να καταγγείλει το έγκλημα!
Στελέχη της Ελληνικής Ορνιθολογικής Εταιρείας και της περιβαλλοντικής οργάνωσης Καλλιστώ πραγματοποίησαν στις 14 Μαΐου, έρευνα στην περιοχή του Σκλήθρου Φλώρινας για τον εντοπισμό δηλητηριασμένων δολωμάτων…
Στην οδό Ποσειδώνος στην Ηλιούπολη διερχόμενοι εντόπισαν στο μπαλκόνι διαμερίσματος πρώτου ορόφου της πολυκατοικίας που βλέπετε μια γαλοπούλα δεμένη από το πόδι να στέκεται πάνω…
Της Ελένης Ηλιοπούλου Καταγγελία στην Αστυνομία κατέθεσε η Ηρώ Βερτοπούλου μαζί με την αδερφή της, Αναστασία Βερτοπούλου, καθώς στο Πέραμα Αττικής στις 26 Νοεμβρίου του…
Οοολοι οι κατοικοι αυτου του χωριου γνωριζουν; Πώς ειναι δυνατο όλοι να γνωριζουν και κανεις να μη τον δινει; 100% σε οτιδηποτε ( εδω: ΞΕΦΤΙΛΑ ) ειναι στατιστικα σπανιο σε εναν πληθυσμο.
Εντάξει......έξυπνη! Γνωρίζουν το......30% (άλλωστε είναι πολύ δύσκολο να μαθευτεί κάτι σε ένα χωριό!)! Κάτι για το έγκλημα , τον εγκληματία και όσους τον καλύπτουν όπως και τον......μπασκίνα, έχεις να πεις ;
Τι νέα έχουμε από αυτό το περιστατικό φίλοι ;
Οοολοι οι κατοικοι αυτου του χωριου γνωριζουν; Πώς ειναι δυνατο όλοι να γνωριζουν και κανεις να μη τον δινει; 100% σε οτιδηποτε ( εδω: ΞΕΦΤΙΛΑ ) ειναι στατιστικα σπανιο σε εναν πληθυσμο.
Εντάξει......έξυπνη! Γνωρίζουν το......30% (άλλωστε είναι πολύ δύσκολο να μαθευτεί κάτι σε ένα χωριό!)! Κάτι για το έγκλημα , τον εγκληματία και όσους τον καλύπτουν όπως και τον......μπασκίνα, έχεις να πεις ;