Ο Πάτρικ Ασημακόπουλος μέλος του Φιλοζωικού Ομίλου Καλαμάτας εντόπισε νωρίτερα σήμερα το πτώμα ενός σκύλου στην παραλία της Μπούκας στη Μεσσηνία (Δήμος Μεσσήνης).
Ο κ. Ασημακόπουλος, που έθαψε το πτώμα, εξήγησε στο www.zoosos.gr πως το ζώο ήταν σε προχωρημένη σήψη και όπως μπορείτε να δείτε και στο οπτικοακουστικό υλικό κάποιος το έδεσε στον στον κορμό του δέντρου, που είναι βυθισμένος στην άμμο, στην παραλία από τα πόδια.
Το αν το σκυλί πέθανε εκεί από τη δίψα, την ασιτία, το κρύο, τα κύματα, ή μεταφέρθηκε εκεί νεκρό από κάποιον υπάνθρωπο δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε… Σύμφωνα με τον κ. Ασημακόπουλο το σημείο όπου βρέθηκε το ζώο είναι πολυσύχναστο, κάθε μέρα περνάει κόσμος από εκεί εντούτοις ουδείς νοιάστηκε...
Τα όσα συμβαίνουν στα ζώα και στο νομό Μεσσηνίας φυσικά από τους κατοίκους της περιοχής είναι κυριολεκτικά απερίγραπτα και αυτοί που νοιάζονται λιγοστοί.
Το πρωί του Σαββάτου έξω από την εκκλησία της Αγίας Σοφίας που βρίσκεται στην οδό Διονυσίου Αρεοπαγίτου κάτω από την Ακρόπολη για φωτογράφος είδε το νεωκόρο του ναού να κλωτσάει έναν αδέσποτο σκύλο επειδή το ζώο πήγε να κάνει εκεί την ανάγκη του. Η αυτόπτης μάρτυρας που ήταν εκεί για δουλειά και συνοδευόταν από την 14χρονη κόρη της τον είδε να παίρνει φόρα και να κλωτσάει στη μέση για να το διώξει.
Για μία ακόμα χρονιά δήμοι σε όλη τη χώρα προχωρούν σε δραστικά κλαδέματα αστικών δέντρων εντός της αναπαραγωγικής περιόδου των πουλιών. Η Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία…
Στη σύλληψη ενός άνδρα που σε βίντεο φαίνεται να πλακώνει τον σκύλο του στο ξύλο προχώρησε η Αστυνομία. Ο Σύλλογος Μέριμνας Απροστάτευτων Ζώων «Η ΚΙΒΩΤΟΣ…