Χάρη στις ρόδες του αναπηρικού αμαξίδιου της η Γιαννούλα το θηλυκό αρνάκι που βρέθηκε παράλυτο και εγκαταλελειμμένο στον Ψηλορείτη της Κρήτης μπορεί πια όχι απλά να κινείται αλλά να τρέχει.
Η Ολυμπία Σταφυλίδου ιδρυτικό μέλος του συλλόγου «Εθελοντές Φιλόζωοι Αλεξάνδρειας» και ο Πάρης Γκουντρουμπή όπως εξήγησαν στο www.zoosos.gr κατασκεύασαν το αμαξίδιο μετά την επικοινωνία που είχαν με την οικογένεια του.
Το αρνάκι βρέθηκε στο βουνό του Ψηλορείτη αρχές Δεκέμβριου του 2016 από τον Ανδρέα Γεωργόπουλο, ο οποίος δεν έστρεψε το βλέμμα του. Το εντόπισε εξασθενημένο, παγωμένο και το μάζεψε και μαζί με τη Νίκη Μανωλάκη το έκαναν και αυτό μέλος της οικογένειας τους. Του έβαλαν πάνα και άρχισαν το τάισμα με μπιμπερό και κατάφεραν η μικρή να ζήσει και να τρέφεται πια με τριφύλλι.
Στα βίντεο μπορείτε να δείτε πως βρήκαν τη Γιαννούλα…
Ο Περσέας είναι η πρώτη γάτα στην Ελλάδα στην οποία τοποθετήθηκαν τρία τεχνητά πόδια και πλέον περπατάει και τρέχει φυσιολογικά... Πρόκειται για επίτευγμα της επιστήμης…
Από το λεβητοστάσιο μιας πολυκατοικίας στο Παγκράτι της Αθήνας επί της οδού Πρατίνου σήμερα ο Νικήτας Γαβαλάς μέλος της «ΑΝΙΜΑ» απεγκλώβισε ένα τρομαγμένο αλεπουδάκι που…