Πυροσβέστες & ιδιώτες κατάφεραν να σώσουν το γατάκι που είχε πέσει σε πηγάδι στο Νέο Ψυχικό
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στην ομάδα του 4ου Πυροσβεστικού Σταθμού Αθηνών και των φιλόζωων κατοίκων του Νέου Ψυχικού, που συνεργάστηκαν πάνω από 3 ώρες στις 25…
Χάρη στο καροτσάκι που έφτιαξε στα μέτρα του o Βασίλης Τζιγκούρας, το αρσενικό καθαρόαιμο Λαμπραντόρ που βρέθηκε παράλυτο και εγκαταλελειμμένο σε ερημική περιοχή στο Πανόραμα της Βούλας στις 31 Οκτωβρίου μπορεί και πάλι να τρέχει. Για το ζώο ενημερώθηκε από κάτοικο που το βρήκε τυχαία κάνοντας βόλτα στο βουνό η Μάρθα Πουλτίδου και αφού το μετέφερε με μια ακόμα φιλόζωη στον κτηνίατρο διαπιστώθηκε ότι το σκυλί πάσχει από εκφυλιστική μυελοπάθεια γι’ αυτό και οι «δικοί του» το πέταξαν στον δρόμο για να πεθάνει μόνο και αβοήθητο.
Αυτό το υπέροχο πλάσμα πλέον τρέχει και φιλοξενείται από μια γυναίκα η οποία το φροντίζει και δεν του γύρισε την πλάτη.
Υπάνθρωποι εγκαταλείπουν ακόμα και καθαρόαιμα ζώα μόλις αυτά αρρωστήσουν και αποτελούν αντικείμενο θαυμασμού γι' αυτούς και τους γύρω τους.
Εγκατέλειψε το παράλυτο καθαρόαιμο Λαμπραντόρ σε ορεινή περιοχή στο Πανόραμα Βούλας
Βοηθήστε μας να συνεχίσουμε να σας ενημερώνουμε για όσα συμβαίνουν στα ζώα στην Ελλάδα ενισχύοντας το www.zoosos.gr