Κατά τη συνεδρίαση της Επιτροπής Αναθεώρησης του Συντάγματος στις 28 Ιανουαρίου ένα από τα θέματα που συζητήθηκε ήταν και αυτό του ξεχωριστού άρθρου στο οποίο θα αναφέρεται αυτοτελώς στο θέμα της προστασίας των ζώων (άρθρο 24 α). Στη συζήτηση των συμπληρωματικών προτάσεων υπέρ της πρότασης αυτής – που μπορείτε να τη δείτε εδώ – ψήφισαν ΣΥ.ΡΙΖ.Α., Ανεξάρτητοι Έλληνες, Κίνημα Αλλαγής και ο ανεξάρτητος βουλευτής Γιώργος Μαυρώτας. Κατά της πρότασης ψήφισε η Νέα Δημοκρατία, η Ένωση Κεντρώων και η Χρυσή Αυγή, ενώ το Κ.Κ.Ε. επιφυλάχτηκε να τοποθετηθεί στην ολομέλεια.
Η Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία (Π.Φ.Π.Ο.) στην ανακοίνωση της για την εξέλιξη της διαδικασίας τονίζει τα εξής: «Σε πλήρη κοινοβουλευτική εξέλιξη βρίσκεται το θέμα της συνταγματικής κατοχύρωσης της προστασίας των ζώων, το οποίο μετά από πρόταση της Π.Φ.Π.Ο. υιοθετήθηκε και εισήχθη στην αρμόδια Επιτροπή της Βουλής από 51 βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ, ένα ανεξάρτητο και ένα της Ένωσης Κεντρώων.
Το υποβληθέν στην Επιτροπή αίτημα πρότεινε την προσθήκη διάταξης στο άρθρο 24Α με ειδική αναφορά στην αναγκαιότητα προστασίας και ευζωίας των υπολοίπων εμβίων όντων. Μετά την πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση που διεξήχθη την περασμένη Δευτέρα στην ως άνω Επιτροπή σήμερα έγινε η ψηφοφορία.
Υπέρ της πρότασης ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ, ΑΝΕΛ, ΚΙΝΑΛ και ο ανεξάρτητος βουλευτής κ. Μαυρωτάς.
Κατά της πρότασης ψήφισαν Νέα Δημοκρατία, Χρυσή Αυγή και Ένωση Κεντρώων.
Το ΚΚΕ επιφυλάχτηκε να τοποθετηθεί στην Ολομέλεια της Βουλής, όπου θα παρθούν και οι οριστικές αποφάσεις για τα άρθρα τα οποία θα αναθεωρηθούν κατά την επόμενη και αναθεωρητική Βουλή.
Τέλος να αναφέρουμε, ότι συνάντηση είχαν στελέχη της Ομοσπονδίας μας τη Δευτέρα 28 του μηνός με τον Πρόεδρο της Επιτροπής της Βουλής για την αναθεώρηση του Συντάγματος κ. Ν. Παρασκευόπουλο, που μας δέχτηκε με χαρά, κατά την διάρκεια της οποίας τονίστηκε εκατέρωθεν η σημαντικότητα αυτής της κοινοβουλευτικής εξέλιξης.».
Οδηγίες στους κατοίκους Φλώρινας και Καστοριάς μετά τα πρόσφατα περιστατικά προσέγγισης αρκούδων στους οικισμούς για την αναζήτηση τροφής δίνει η Αποκεντρωμένη Διοίκηση Ηπείρου Δυτικής Μακεδονίας,…
Στις 21 Ιουνίου μέσα στην πόλη του Ναυπλίου εμφανίστηκε, να περιφέρεται αδέσποτο ένα πρόβατο, το οποίο προφανώς είχε φύγει από κοντινή στάνη. Το ζώο περιφερόταν ανάμεσα στα οχήματα και τελικά ο ιδιοκτήτης του που το αναζήτησε κατάφερε να το πιάσει. Αυτό μας πληροφορεί η ιστοσελίδα www.parapolitikaargolida.gr, που δημοσιεύει και το φωτογραφικό υλικό.
Στις 7 Μαΐου η ΑΝΙΜΑ κλήθηκε να βγάλει από το φτερό ενός σκούτερ το μικρό φίδι, που βλέπετε. Ο μοτοσικλετιστής μόλις είδε το ερπετό εγκατέλειψε το μηχανάκι στους Αμπελόκηπους της Αθήνας και το έβαλε στα πόδια, αφού δε γνώριζε ότι ο Λαφιάτης (Elaphe quatuorlineata) είναι ακίνδυνος! Οι άνθρωποι της ΑΝΙΜΑ μάζεψαν το φίδι για να το απελευθερώσουν στο φυσικό του περιβάλλον.
Έχει δει την ημερομηνία δημοσίευσης του άρθρου που σχολιάζετε και μάλιστα μας κατηγορείτε ότι γράφουμε ψέματα; Είναι δημοσιευμένο στις 31 Ιανουαρίου. Στη χθεσινή ψηφοφορία ψήφισε ΝΑΙ το ΚΚΕ. Τότε είχε επιφυλαχθεί για το τι θα κάνει και αυτό λέει το άρθρο.
Το ΚΚΕ ψήφισε υπέρ. Μη λέτε ψέματα.
902.gr/eidisi/voyli/181920/i-stasi-toy-kke-stin-psifoforia
Έχει δει την ημερομηνία δημοσίευσης του άρθρου που σχολιάζετε και μάλιστα μας κατηγορείτε ότι γράφουμε ψέματα; Είναι δημοσιευμένο στις 31 Ιανουαρίου. Στη χθεσινή ψηφοφορία ψήφισε ΝΑΙ το ΚΚΕ. Τότε είχε επιφυλαχθεί για το τι θα κάνει και αυτό λέει το άρθρο.
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως η ΝΔ με τόσους φιλοζωους ψήφισε κατά......κρίμα!