Ένα από τα συμπτώματα της λεϊσμανίωσης στον σκύλο είναι ότι τον «κάνει και λίγο πιο επιθετικό» είπε χωρίς να ντραπεί για την ασχετοσύνη της η εντεταλμένη δημοτική σύμβουλος για τα αδέσποτα στον Δήμο Θεσσαλονίκης, Μαρία Αρβανιτίδου αλλά - και ευτυχώς - ήταν η μόνη γκάφα που έκανε στα 10 λεπτά που φιλοξενήθηκε στις 20 Νοεμβρίου στην εκπομπή της ΕΡΤ3 «Κάθε Μέρα Ελλάδα», την οποία παρουσιάζει η δημοσιογράφος Θάλεια Ζαγναφέρη, η οποία επίσης έδειξε την ασχετοσύνη της για τα θέματα των ζώων με τα αυθαίρετα συμπεράσματα της, αν και μας δήλωσε ότι έχει σκύλο.
Στην εκπομπή παρουσιάστηκαν οι μαρτυρίες μαθητών του 11ου Γυμνασίου – Λυκείου Θεσσαλονίκης που δήλωναν πως τα σκυλιά, τα οποία ζουν στο αλσύλλιο τους έχουν δαγκώσει, χωρίς κανένα άλλο στοιχείο. Στο δεκάλεπτο αυτό δεν ακούσαμε τίποτα για το πως αυτά τα ζώα έμειναν αδέσποτα (λες και τα σκυλιά πέφτουν από τον ουρανό), τι έχουν υποστεί από τους ανθρώπους, αν η επιθετικότητα τους είναι αναιτιολόγητη ή αιτιολογημένη (από βιώματα δηλαδή πράξεις των ανθρώπων παιδιών ή ενηλίκων).
Η κα Αρβανιτίδου δήλωσε ότι θα κάνουν προσπάθεια να τα μαζέψουν, για να τα στειρώσουν και να τα εμβολιάσουν και φυσικά για να τα επανεντάξουν καθώς αυτό ορίζει η νομοθεσία. Εκεί φυσικά ακούσαμε τα όσα είπε η Θάλεια Ζαγναφέρη και για τις γάτες και για τις καταστροφές που κάνουν σε αυτοκίνητα και μέσα στα κτίρια ως επιχειρήματα κατοίκων οι οποίοι ενοχλούνται από την παρουσία τους, κάτι που φυσικά δεν κατέκρινε λες και μόνο το είδος μας έχει δικαιώματα σε αυτόν τον πλανήτη.
Στο σούπερ δηλαδή στους υπότιτλους της εκπομπής κάποια στιγμή διαβάζαμε και για «ΣΥΓΧΡΟΝΑ ΤΣΙΠΑΚΙΑ ΑΝΙΧΝΕΥΟΥΝ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΗ ΘΕΣΗ ΤΩΝ ΑΔΕΣΠΟΤΩΝ» κάτι που δεν συζητήθηκε και μας άφησε μόνο με απορίες για το πόσο μπροστά είναι τελικά ο Δήμος Θεσσαλονίκης, καθώς η ηλεκτρονική σήμανση δεν είναι ραδιοκολάρο δεν έχει σύστημα γεωεντοπισμού GPS.
Είναι απλώς ηλεκτρονικό σύστημα σε μέγεθος κόκκου ρυζιού, που τοποθετείται κάτω από το δέρμα σκυλιών και γατιών και λειτουργεί για καταγραφή των στοιχείων του ζώου (σε ποιον ανήκει και στοιχεία επικοινωνίας με τον ιδιοκτήτη ή τον Δήμο) και δεν περιλαμβάνει σύστημα δορυφορικό για τον εντοπισμό του.
Όπως πολλές φορές έχουμε τονίσει η ασχετοσύνη και των δημοσιογράφων οδηγεί μόνο στη στοχοποίηση των ζώων, τα οποία δεν φταίνε σε τίποτα παρά μόνο υφίστανται από τις πράξεις των ανθρώπων.
Αν δεν σας πείθουμε, δείτε τα δημοσιεύματα που ακολουθούν...
Από το Αυτόφωρο Τριμελές Πλημμελειοδικείο Αθηνών καταδικάστηκαν σήμερα η 44χρονη Μαρία Ξ. και ο 71χρονος Κώστα Μ., κάτοικοι Κολωνού, για την απόπειρα απάτης και τη χρήση ψευδών στοιχείων κατά τη υιοθεσία ενός κουταβιού από Αμύνταιο της Φλώρινας και το Φιλοζωικό Σωματείο «Η Αγκαλιά».
Και η Μαρία Σπυράκη η πρώην δημοσιογράφος του MEGA και νυν υποψήφια ευρωβουλευτής της Νέας Δημοκρατίας – που κρύβει στο μαξιλάρι της τα μυστικά τα οποία αποκαλύπτουν το πώς η μνημονιακή κυβέρνηση φτωχοποιεί ολοένα και περισσότερο τον ελληνικό λαό – στηρίζει την «ανάπτυξη» της Καστοριάς και της Ελλάδας με εγκλήματα εις βάρος των ζώων.
Τρεις άντρες ντυμένοι ως χάρος και μια γυναίκα – φάντασμα σκόρπισαν κεφάλια σφαγμένων ζώων (αρνιών και γουρουνιών) υπό τους ήχους της σειρήνας του πολέμου συμμετέχοντας…
1 Σχόλιο
Thalia
Με το να γράφεις άσχημα σχόλια γι αυτούς που προσπαθούν να προβάλλουν το θέμα ώστε να βρεθεί μια λύση από τους αρμόδιους δεν νομίζω ότι βοηθάς κανέναν και φυσικά ούτε τα αδέσποτα. Σε παρακαλώ να διαγράψεις το κείμενο γιατί το θεωρώ απόλυτα άδικο. Ειδικά προς το πρόσωπό μου, γιατί δεν γνωρίζεις τί έχω κάνει για να βοηθήσω τα αδέσποτα.Είσαι πολύ άδικος. Λυπάμαι.
Με το να γράφεις άσχημα σχόλια γι αυτούς που προσπαθούν να προβάλλουν το θέμα ώστε να βρεθεί μια λύση από τους αρμόδιους δεν νομίζω ότι βοηθάς κανέναν και φυσικά ούτε τα αδέσποτα. Σε παρακαλώ να διαγράψεις το κείμενο γιατί το θεωρώ απόλυτα άδικο. Ειδικά προς το πρόσωπό μου, γιατί δεν γνωρίζεις τί έχω κάνει για να βοηθήσω τα αδέσποτα.Είσαι πολύ άδικος. Λυπάμαι.