Τον αδέσποτο σκύλο που περιφερόταν σε οικισμό του Λαγκαδά στο νομό Θεσσαλονίκης εξαθλιωμένος από την ασθένεια και την ασιτία έσωσαν στις 30 Ιανουαρίου η Βάσω Χατζημανώλη και η κόρη της Ντόλυ. Το ζώο, που το ονόμασαν Μενέλαο, ήταν κοκκαλιασμένο, πληγωμένο, άρρωστο και μύριζε από την σάρκα του σάπιζε.
Τον μετέφεραν αρχικά στην Κλινική του Αγίου Μόδεστου ώστε εκεί να γίνουν οι απαραίτητες εξετάσεις και να καθαριστεί η πληγή που δημιούργησε η αλυσίδα η οποία ήταν χωμένη στον λαιμό του αλλά και να ξεκινήσει την θεραπεία για την δεμοδήκωση την δερματολογική πάθηση που είχε φτάσει στα όρια της σηψαιμίας.
Το ζώο περιφερόταν με την αλυσίδα μέσα στο λαιμό του.
Ο Μενέλαος λίγο πριν το τέλος του στάθηκε τυχερός, πλέον δεν θα ξαναπεινάσει, δεν θα ξαναδιψάσει και σύντομα θα είναι καλά αφού μεταφέρθηκε στο Καταφύγιο Ζώων όπου και περιθάλπεται. Αν μπορείτε να βοηθήσετε ώστε να καλυφθούν κάποια από τα έξοδα της νοσηλείας του – καθώς το Καταφύγιο Ζώων έχει αναλάβει πάρα πολλά δύσκολα περιστατικά με άρρωστα ή τραυματισμένα ζώα – μπορείτε να καταβάλετε όποιο ποσό θέλετε μέσω Paypal: [email protected], ή στην Εθνική Τράπεζα στον λογαριασμό: 208/296013-33
Δικαιούχος: Καταφύγιο Ζώων - Animal Refuge
IBAN GR6001102080000020829601333
BIC: ETHNGRAA
Η Βιβή Λευκαδίτη, γνωστή για το φιλοζωικό της έργο, ενδιαφέρθηκε ουσιαστικά για το αρσενικό σκυλάκι που ζούσε υπό ακατάλληλες συνθήκες σ’ ένα κλουβί στη διασταύρωση της λεωφόρου Γέρακα με την οδό Δευκαλίωνος στην περιοχή του Γέρακα.
H Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Περιφέρειας Βορείου Αιγαίου ανακοίνωσε ότι το απόγευμα της Τρίτης στη Μυτιλήνη, συνελήφθη από αστυνομικούς του Α.Τ. Μυτιλήνης, ένας 26χρονος άνδρας, σε βάρος του οποίου σχηματίσθηκε δικογραφία για παράβαση της νομοθεσίας «περί προστασίας ζώων συντροφιάς».
Τον Οκτώβριου του 2015 μια αδέσποτη μαύρη σκυλίτσα μεταφέρθηκε στις εγκαταστάσεις της Μ.Κ.Ο. «Save a Greek Stray» στον Ωρωπό. Ήταν ένα ζώο εξαιρετικά ταλαιπωρημένο πού…