Σε εξέλιξη βρίσκεται στην πλατεία Συντάγματος η διαμαρτυρία στην οποία μετέχουν δεκάδες φιλόζωοι, μέλη φιλοζωικών σωματείων, εθελοντικών ομάδων αλλά και μαθητές οι οποίοι ζητούν το αυτονόητο δηλαδή σεβασμό στα ζώα και τήρηση των νόμων για όσους τα κακοποιούν. Το κάλεσμα ξεκίνησε μέσω facebook από την Μελίνα Μαραντίδου με αφορμή την ασυδοσία εις βάρος των ζώων του έκπτωτου πλέον δημάρχου Βόλου Αχιλλέα Μπέου αναφορικά με τις απαράδεκτες συνθήκες του παράνομου εγκλεισμού των αδέσποτων στο δημοτικό κυνοκομείο της πόλης.
Στο κάλεσμα ανταποκρίθηκαν φορείς και πολίτες απ’ όλη την Ελλάδα που ενώνουν τις φωνές τους ζητώντας την δίωξη των δραστών, την επιβολή του διοικητικό πρόστιμο ύψους 30.000 ευρώ και φυσικά να οδηγούνται στα δικαστήρια τους εγκληματίες αλλά και να αντιμετωπίζουν τα ζώα ως απολύτως συναισθανόμενα πλάσματα.
Είναι απαραίτητο να θυμίσουμε ότι αν και πρόσφατα ο αρχηγός της ΕΛ.ΑΣ. Δημήτρης Τσακνάκης επισήμανε ότι τα εγκλήματα εις βάρος των ζώων είναι προθάλαμος για την κακοποίηση των ανθρώπων και άμεσα συνδεδεμένα με την ενδοοικογενειακή βία εντούτοις διαπιστώνουμε – δυστυχώς συχνά – ότι αστυνομικοί είναι απρόθυμοι να διερευνήσουν τέτοιες υποθέσεις. Ενώ παράλληλα λίγοι είναι οι δήμοι που έχουν προγράμματα διαχείρισης αδέσποτων.
Δείτε στο βίντεο τo ρεπορτάζ της ΕΡΤ για την διαμαρτυρία:
Φυσικά δεν θα πρέπει να παραλείψουμε να κάνουμε έστω μια αναφορά στα όσα συμβαίνουν στα ζώα που καταλήγουν στο πιάτο μας ή εξαναγκάζονται να παράγουν με βίαιο τρόπο αυτά που τρώμε καθώς οι συνθήκες εκτροφής και σφαγής τους θυμίζουν μεσαιωνικά βασανιστήρια και γι’ αυτές τις συνθήκες της βιομηχανικής εκτροφής ελάχιστους ελέγχουν πραγματοποιούν οι αρμόδιες υπηρεσίες του ΥΠ.Α.Α.Τ.
Η συγκέντρωση υπογραφών, το μοίρασμα ενημερωτικών φυλλαδίων και η καθιστική διαμαρτυρία θα διαρκέσει έως τις 20:00 απόψε.
Πριν από τέσσερα χρόνια και συγκεκριμένα στις 23/6/2008 στη Θεσσαλονίκη η Αθηνά Κουρτίδου έπιασε επ’ αυτοφώρω έναν άνδρα, ο οποίος έριξε φόλα σ’ ένα αδέσποτο σκυλί, το οποίο φρόντιζε κάτω από το σπίτι της σε μια γειτονιά του Χορτιάτη. Χάρη στη δική της άμεση επέμβαση το ζώο, που άρχισε να σπαρταράει από το δηλητήριο, σώθηκε.
Την οριστική αφαίρεση των δύο σκυλιών από τον ιδιοκτήτη τους – επειδή τα κακοποιούσε συστηματικά – διέταξε νωρίτερα σήμερα η Εισαγγελία Πρωτοδικών Χανίων μετά την καταγγελία, που έκανε εις βάρος του, ο Φιλοζωικός Σύλλογος Χανίων «Η ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ».
Έκκληση μέσω facebook απευθύνουν αρκετοί φιλόζωοι για την αδέσποτη γάτα η οποία είναι εμφανώς άρρωστη και εντοπίστηκε αρχικά στις 28 Απριλίου στην Πανεπιστημιούπολη στου Ζωγράφου…