Έκκληση για τροφές για τις πολλές γάτες του Α’ Νεκροταφείου Αθηνών
Έκκληση μέσω facebook απευθύνει ο Λάζαρος Τσολαρίδης ο οποίος ζητάει βοήθεια για τη σίτιση των δεκάδων γατιών που ζουν μέσα στο Α’ Νεκροταφείο Αθηνών και…
Οι δάσκαλοι και οι μαθητές του 7ου Δημοτικού Σχολείου Αγίου Δημητρίου Αττικής δημιούργησαν ένα βίντεο χρησιμοποιώντας τις παιδικές ζωγραφιές μαζί με νότες, ποιήματα και λόγια με στόχο την ευαισθητοποίηση όλων για τη φροντίδα των αδέσποτων, όπως εξήγησε στο www.zoosos.gr η Χριστίνα Νομικού που είναι η διευθύντρια του σχολείου.
Επειδή σε κάποιους συνανθρώπους μας η αγάπη για τα ζώα ενδεχομένως να μην είναι έμφυτη, γι' αυτό καλό είναι να διδάσκεται, ώστε να γίνεται απολύτως κατανοητό ακόμα και στα παιδιά ότι ο σεβασμός στα ζώα είναι ο μόνος τρόπος που πρέπει να τα αντιμετωπίζουμε.
Διαβάστε επίσης:
Φιλοζωικές δραστηριότητες για τους μαθητές του 7ου Δημοτικού Σχολείου Αγίου Δημητρίου
Βοηθήστε μας να συνεχίσουμε να σας ενημερώνουμε για όσα συμβαίνουν στα ζώα στην Ελλάδα ενισχύοντας το www.zoosos.gr