Βοηθήστε μας να συνεχίσουμε να σας ενημερώνουμε για όσα συμβαίνουν στα ζώα στην Ελλάδα ενισχύοντας το www.zoosos.gr
διαβάστε επίσης
Σκελετωμένη από την ασιτία και όχι από κάποια ασθένεια είναι τελικά η σκελετωμένη σκυλίτσα που η Εύη Θάνου, πρόεδρος Φιλοζωικού Ομίλου Καρδίτσας (Φ.Ο.Κ.), κλήθηκε να μαζέψει από την περιοχή Παλιά Εργατικά το απόγευμα της 20ης Οκτωβρίου καθώς το ζώο ήταν στην κυριολεξία εξαθλιωμένο.
Ο Νίκος Παναγιωτόπουλος, που είναι αντιπρόεδρος της Εταιρίας Προστασίας Περιβάλλοντος Καστοριάς, έκανε γνωστό πως στις 6 Φεβρουαρίου έσωσαν ένα υδρόβιο πουλί το οποίο είχε παγιδευτεί…
Μέσα σ’ ένα κάδο σκουπιδιών πίσω από Praktiker στην πόλη της Πάτρας φιλόζωος εθελοντής εντόπισε χθες αυτά τα δύο κουτάβια, που είναι γεννήθηκαν προφανώς πριν από μερικές ημέρες. Αυτά τα μωρά σκυλάκια έφεραν στο σώμα τους - όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες - χαρακιές κανονικές μαχαιριές κυρίως στον λαιμό αφού προφανώς αυτός που θέλησε να τα ξεφορτωθεί προσπάθησε μάλλον να τα σφάξει για να τα αποτελειώσει, ώστε να είναι βέβαιος για το αποτέλεσμα.