Η Αγλαΐτσα είναι ένα από τα σκυλιά που δηλητηριάστηκαν αυτές τις μέρες στο χωριό Τριπόταμος Ημαθίας. Το ζώο κατέληξε σήμερα το πρωί ενώ άλλα παλεύουν ακόμα με το δηλητήριο στα σπλάχνα τους… Και όλα αυτά συμβαίνουν συστηματικά σ' ένα τόπο «μικρό σε μέγεθος αλλά μεγάλο σε καφρίλα», όπως επισημαίνεται σε παλιότερη ανακοίνωση του Συλλόγου Ζωόφιλων Ημαθίας, αφού η εξόντωση των αδέσποτων και εκεί είναι κανόνας...
Σύμφωνα με τη Βάσω Τάκη, που είναι πρόεδρος του συλλόγου, ένα ακόμα σκυλί μεταφέρθηκε σε κτηνιατρείο και ευτυχώς το πρόλαβαν στις 26 Ιανουαρίου ενώ άλλα αδέσποτα που ζούσαν εκεί αγνοούνται.
Τα κουταβάκια που κάποιος - πιθανότατα κτηνοτρόφος - αφού έκλεισε σε πλαστική σακούλα τα πέταξε σε κάδο σκουπιδιών στο χωριό Άγιος Θωμάς Αιτωλοακαρνανίας προσπαθούσε νωρίτερα…
«Ο εντοπισμός θαλάσσιων θηλαστικών και χελώνων που εκβράζονται νεκρά στις ακτές, αποτελεί ένα ιδιαίτερα δυσάρεστο μέρος της καθημερινότητάς μας στο Ινστιτούτο Αρχιπέλαγος, το οποίο δεν…
Ο Ανδρέας Σγουράκης αναζητεί τον σκύλο του που όπως καταγγέλλει κάποιος του τον έκλεψε από την περιοχή του Αποκόρωνα Χανίων τον περασμένο Δεκέμβριο. Μάλιστα δίνει…