Στις 7 Μαρτίου 2017 αναμένεται να δικαστεί ο άνδρας που πυροβόλησε με το αεροβόλο όπλο του και άφησε παράλυτο ένα κουταβάκι στο χωριό Κορυφή του Δήμου Αλεξάνδρειας Ημαθίας στις 2 Απριλίου του 2015.
Η ακτινογραφία έδειξε τη βλάβη στην σπονδυλική στήλη...
Η δίκη έχει αναβληθεί δύο φορές (τον Σεπτέμβριο και τον Οκτώβριο του 2016) μέχρι τώρα από το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Βέροιας καθώς ο δράστης προσπαθεί να παρουσιάσει τον εαυτό του - μέσω του γιου του - ως ψυχοπαθή για να γλυτώσει τις συνέπειες των πράξεων του. Ενώ στο δικαστήριο ο γιος του δράστη παρουσίασε έγγραφα που έδειχναν τον πατέρα του να νοσηλεύεται με οξεία ψύχωση ο κατηγορούμενος κυκλοφορούσε ανενόχλητος στο χωριό του...
Οι άνθρωποι που πάλεψαν ώστε ο δράστης να οδηγηθεί στη δικαιοσύνη ζητούν από τους φιλόζωους να παραβρεθούν στο δικαστήριο για να στηρίξουν την οικογένεια του παράλυτου σκύλου. Θυμίζουμε ότι ο αυτόπτης μάρτυρας που είχε απειληθεί από τον δράστη τελικά κατέθεσε μήνυση εναντίον του στο Αστυνομικό Τμήμα στο Πλατύ Ημαθίας στις 11 Απριλίου του 2015.
Το κουτάβι τότε μεταφέρθηκε στην κτηνιατρική κλινική του Κυριάκου Αγαθαγγελίδη στη Θεσσαλονίκη ο οποίος και υπέγραψε τη γνωμάτευση αναφορικά με την κατάσταση του ζώου και την αίτια που έμεινε παράλυτο καθώς η ακτινογραφία δείχνει το σφαιρίδιο του αεροβόλου σφηνωμένο στην σπονδυλική στήλη του κουταβιού.
Η βλάβη στο κορμάκι αυτού του πλάσματος είναι ανεπανόρθωτη...
Την εξόντωση των αδέσποτων σκυλιών με φόλες στο Διμήνι Μαγνησίας καταγγέλλουν με επιστολή τους στο www.zoosos.gr οι κάτοικοι του χωριού Μαρία Κόφφα, Έλενα Νικολάου, Ματίνα Κόθωνα και Στέφανος Κωστούλας. Στην περιοχή περιμετρικά του γηπέδου και της πλατείας συστηματικά από το Πάσχα και μετά θανατώνονται οικόσιτα και αδέσποτα ζώα (σκύλοι και γάτες). Τα νεκρά ζώα έχουν ξεπεράσει τα 25 σε αριθμό. Μάλιστα όπως καταγγέλλουν βρέθηκαν φόλες από ωμό κιμά εκτεθειμένα στο κέντρο της πλατείας και σε πεζοδρόμια με φάρμακο.
Η ηλικιωμένος (τυφλός από καταρράκτη) σκύλος, που βλέπετε, χτυπήθηκε προφανώς από διερχόμενο όχημα και κατέληξε να κείτεται για μέρες και να σαπίζει σ’ ένα χωράφι στον κεντρικό δρόμο της Βάρης Αττικής μπροστά από το κτίριο του Δημαρχείου. Ένας γείτονας, ο οποίος δεν άντεξε τη δυσοσμία από την σάρκα του ζώου, που σάπιζε, κάλεσε τον Δήμο Βάρης – Βούλας – Βουλιαγμένης για να ζητήσει, να πάνε να πάρουν το ζώο, που του βρώμιζε το σπίτι.
Το πόσο των 1.000 ευρώ συγκέντρωσαν δύο φιλοζωικά σωματεία και κάποιοι ευαισθητοποιημένοι κάτοικοι του Βόλου και της ευρύτερης περιοχής προκειμένου τα χρήματα να αποτελέσουν το δέλεαρ για να αποκαλυφτεί ο δράστης, ο οποίος κακοποίησε βάναυσα ένα αρσενικό τσομπανόσκυλο δένοντας το στόμα του με σύρμα στην περιοχή των Αλυκών Μαγνησίας.
1 Σχόλιο
Θάνος
Ας δηλώνει κι εξωγήινος άμα θέλει. Δεν μας συγκινεί.
Ας δηλώνει κι εξωγήινος άμα θέλει. Δεν μας συγκινεί.