Η μικρή Ανδριάνα είναι μια ορφανή φώκια που εντοπίστηκε στις 15 Νοεμβρίου στην παραλία Βελάνιο στην Σκόπελο. Το ζώο βρήκε ο Ανδρέας Αγγελόπουλος κάτοικος του νησιού και ενημέρωσε την κτηνίατρο Νίκη Λεμονή, μέλος του Δικτύου Κτηνιάτρων του Ερευνητικού Κέντρου Διάσωσης και Περίθαλψης Κητωδών «ΑΡΙΩΝ».
Η κτηνίατρος με τη σειρά της επικοινώνησε με τη MOm και εξέτασε το ζώο που όλα έδειχναν ότι είναι ορφανό. Το φωκάκι εδώ και περίπου ένα μήνα το φροντίζουν συστηματικά οι επιστήμονες της MOm στο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο στα Σπάτα και στον χώρο, που έχει παραχωρηθεί εκεί στην «Εταιρία για τη Μελέτη και Προστασία της Μεσογειακής Φώκιας».
Η μικρή Ανδριάνα ανταποκρίνεται καλά στη θεραπεία της και μετά από την αποπαρασίτωση που της έγινε έχει αρχίσει να παίρνει βάρος ενώ πλέον της δίνουν λιγότερα γεύματα αλλά περισσότερη ποσότητα τροφής.
Στο σύντομο βίντεο, που μπορείτε να δείτε εδώ, θα δείτε πως η μικρή Ανδριάνα εκπαιδεύεται στο κολύμπι από τους ανθρώπους της ομάδας περίθαλψης της MOm.
Πρόκειται για ένα άγριο ζώο, που μπορεί εκ γενετής να γνωρίζει να κολυμπάει, αλλά χωρίς τη μητέρα του θα δυσκολευτεί να μάθει να κυνηγάει για να καταφέρει να πιάσει την τροφή του και να επιβιώσει στο φυσικό του περιβάλλον.
Οι ειδικές τεχνικές και οι διαδικασίες που εφαρμόζουν οι επιστήμονες θα βοηθήσουν την Ανδριάνα να έχει φυσιολογική ανάπτυξη και ελπίζουμε όλοι να τα καταφέρει ώστε να ζήσει ελεύθερη στο Αιγαίο.
Σύμφωνα με τη MOm εάν η Ανδριάνα ολοκληρώσει με επιτυχία το πρόγραμμα περίθαλψης διάρκειας τεσσάρων μηνών θα επανενταχθεί στο φυσικό της περιβάλλον ως άγριο ζώο.
Οι επιστήμονες πλέον φροντίζουν ώστε η νεαρή φώκια να βλέπει όσο το δυνατόν λιγότερους ανθρώπους ώστε να μην αντιμετωπίζει φιλικά το είδος μας, καθώς αυτό έχει συνήθως θανάσιμες συνέπειες και για τις μεσογειακές φώκιες Monachus – monachus.
Η περιβαλλοντική οργάνωση Καλλιστώ, που δραστηριοποιείται από το 2004 στη μελέτη και διατήρηση των μεγάλων σαρκοφάγων (αρκούδα, λύκος) στην Ελλάδα, ενημερώσει την κοινή γνώμη σχετικά…
Αν και επισήμως το Δημοτικό Κυνοκομείο Ιωαννίνων δεν λειτουργεί ανεπισήμως ήδη στα κλουβιά του έχουν μεταφερθεί αδέσποτα σκυλιά. Η ιστοσελίδα www.haberi.gr δημοσίευσε τις φωτογραφίες, που αποδεικνύουν, ότι τα όσα συζητήθηκαν πριν από 14 μήνες σχετικά με την ορθή λειτουργία του Δημοτικού Κυνοκομείου ώστε να γίνει σωστή διαχείριση και φροντίδα του πληθυσμού των αδέσποτων ξεχάστηκαν γρήγορα.
Πρόσφατα έγινε ευρέως ο γνωστό ότι ένας από τους πελεκάνους – μασκότ της Μυκόνου σκοτώθηκε σε τροχαίο χθες το μεσημέρι, αφού διερχόμενο όχημα προκειμένου να αποφύγει παιδιά που πετάχτηκαν στο δρόμο έπεσε πάνω στο πτηνό στην περιοχή της Χώρας κοντά στον Γυαλό.