Βοηθήστε μας να συνεχίσουμε να σας ενημερώνουμε για όσα συμβαίνουν στα ζώα στην Ελλάδα ενισχύοντας το www.zoosos.gr
διαβάστε επίσης
Στην επόμενή μου ζωή θα ήθελα να είμαι γάτα. Να κοιμάμαι είκοσι ώρες τη μέρα και να περιμένω να με ταΐζουν. Να κάθομαι όλη μέρα και να γλύφω τον κώλο μου... Μία καινούρια συλλογή αδημοσίευτων γραπτών του Τσαρλς Μπουκόφσκι, αφιερωμένη στην αγάπη του για τις γάτες…
Το «ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ» είναι ίσως ένα από τα ελάχιστα καφέ – μπιστρό στην περιοχή του Ψυρρή στο κέντρο της Αθήνας του οποίου οι ιδιοκτήτες αγαπούν τα ζώα (δεν τα αντιμετωπίζουν ως ακάθαρτα μιάσματα) και το δείχνουν. Η ψιψίνα με το κόκκινο λουράκι δεν είναι απλά η μασκότ τους, αφού έχει τον «αέρα» της ιδιοκτήτριας της επιχείρησης. Ανήκει βέβαια σ’ εκείνη την κατηγορία των γατιών, που συμπεριφέρονται λες και είναι σκυλιά.
Η έλλειψη νερού ιδίως τους καλοκαιρινούς μήνες είναι βασανιστική για όλα τα πλάσματα, ανθρώπινα και μη. Είναι στοιχειώδης ανάγκη για την επιβίωση των τετράποδων και φυσικά αυτονόητη αλλά και εκ του νόμου οριζόμενη. Είναι μια βοήθεια για τα ζώα, που περιφέρονται νυχθημερόν τους δρόμους, είναι το ελάχιστο, που μπορούμε, να κάνουμε άμεσα γι’ αυτά τα πλάσματα.