Στις 29 Ιανουαρίου έξω από ένα κατάστημα ειδών για κατοικίδια στη Λυκόβρυση της Αττικής κάποιoς εγκατέλειψε τη γάτα του αφήνοντας πάνω στο κλουβί μεταφοράς του ζώου ένα δακρύβρεχτο σημείωμα.
Ο Μάριος είναι έξι μηνών, αρσενικός γατούλης, εμβολιασμένος και μαθημένος σε σπίτι. Είναι φιλικός και χαδιάρης. Αν μπορείτε να του προσφέρεται ένα σπιτικό και είστε αυτοί που δεν θα τον εγκαταλείψουν ποτέ καλέστε στο τηλέφωνο: 6972005439.
Το σημείωμα πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις είναι δακρύβρεχτο...
Όπως πολλές φορές έχουμε πει η εγκατάλειψη οικόσιτων ζώων συντροφιάς είναι ποινικό αδίκημα και η πράξη από μόνη της αποτελεί και κακοποίηση και ένδειξη αδιαφορίας για το τι μπορεί να συμβεί σ’ ένα ζώο που είναι για παράδειγμα μαθημένο να ζει σε σπίτι. Τα δακρύβρεχτα σημειώματα είναι η πάγια τακτική εκείνων που θέλουν να φορτώσουν σε άλλους το πρόβλημα που αντιμετωπίζουν. Επίσης στη συγκεκριμένη περίπτωση διαπιστώνουμε πως αντιμετωπίζεται η φιλοζωική, οι εθελοντές της από κάποιους είναι οι άνθρωποι για όλες τις δουλειές! Αν κάποιος που αγαπάει τον σκύλο ή τη γάτα του αναγκαστεί εκ των πραγμάτων να το αποχωριστεί τότε σίγουρα νοιάζεται για το που αυτό θα πάει και με ποιους θα ζήσει. Η εγκατάλειψη δείχνει ξεκάθαρα την ανυπαρξία ενδιαφέροντος για την τύχη του ζώου.
Έκκληση για τη φροντίδα των επτά από τα εννιά κουτάβια τα οποία βρέθηκαν στις 16 Οκτωβρίου κλεισμένα σε τσουβάλι, που κάποιος είχε κρεμάσει στα κλαδιά…
Στην παραλία της Κουρούτας στην Αμαλιάδα Ηλείας στο «ποταμάκι» που υπάρχει μετά το κάμπινγκ εντόπισε τον σκύλο που βλέπετε να κείτεται νεκρός στην ακτή ο Θοδωρής Χρυσανθόπουλος στις 22 Μαΐου. Ο κ. Χρυσανθόπουλος, που μίλησε στο www.zoosos.gr, μας εξήγησε ότι δεν κάλεσε την Αστυνομία – γιατί θεώρησε ότι δεν θα το πιστέψουν – αλλά δημοσίευσε όμως τις φωτογραφίες στο προφίλ του στο facebook.
Τη μαζική εξόντωση αδέσποτων και μη ζώων με φόλες που κάποιος σκόρπισε σε πολλά σημεία της πόλης του Κιλκίς παραμονές της 28ης Οκτωβρίου (ώστε να…
1 Σχόλιο
Alex76
Στο 99%+ των περιπτώσεων, κανεις ΔΕΝ ξερει ποιος και γιατι εγκατελειψε το ζωο που βρεθηκε, οποτε τρεχα γυρευε, μιλαμε σαν να ψάχνεις για ψυλλο στα αχυρα και ακομα χειροτερα...
Στο 99%+ των περιπτώσεων, κανεις ΔΕΝ ξερει ποιος και γιατι εγκατελειψε το ζωο που βρεθηκε, οποτε τρεχα γυρευε, μιλαμε σαν να ψάχνεις για ψυλλο στα αχυρα και ακομα χειροτερα...