Έξω από το κατάστημα «Το καταφύγιο των κατοικίδιων» της Φιλησίας Χαλτσοτάκη, που βρίσκεται στη λεωφόρο Κηφισίας στο Νέο Ψυχικό Αττικής, κάποιος εγκατέλειψε ένα γατάκι που είχε κλείσει μέσα σε μια εξαιρετικά καλά σφραγισμένη κούτα.
Αυτή τη φορά ο δράστης (η μάνα ή ο πατέρας) είχε φροντίσει να μπλέξει στην εγκατάλειψη του κατοικίδιου ζώου της οικογένειας και το παιδί του δίνοντας του έτσι ένα εξαιρετικά καλό μάθημα για το πως συμπεριφερόμαστε στα ζώα και πως δεν αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας...
Το σημείωμα...
Πάνω στην χαρτόκουτα, όπως μπορείτε να δείτε, υπήρχε γραμμένο με παιδικό γραφικό χαρακτήρα ένα ανορθόγραφο σημείωμα που εξηγούσε τα εξής: «Επηδη είμαι αλεργικός και έχω αρρωστήση η μαμά δεν με αφήνη να τον έχω στο σπίτι. Είνε πολύ γλυκός ο Μίκη κοιμάται μαζί μου. Να τον προσέχετε πολύ. Ευχαριστώ Κωνσταντίνος».
Πέρα από το γεγονός ότι η εγκατάλειψη ενός ζώου είναι ποινικό αδίκημα σε αυτή την περίπτωση έχουμε να κάνουμε με ακατάλληλους κυριολεκτικά γονείς, που έδειξαν με την εγκατάλειψη του ζώου τους, ότι όταν ερχόμαστε αντιμέτωποι με ένα πρόβλημα, αντί για μια υπεύθυνη λύση είναι καλύτερα σιωπηρά και κρυφά να το φορτώσουμε σε κάποιον άλλον, που θα επωμιστεί τις δικές μας ευθύνες…
Η Μάριζα Χριστοδούλου εκ μέρους της Πανελλαδικής Φιλοζωικής και Περιβαλλοντικής Ομοσπονδίας (Π.Φ.Π.Ο.) και της Πανελλαδικής Συντονιστικής Επιτροπής Ζωοφιλικών Σωματείων (Π.Σ.Ε.Ζ.Σ.) στις 26 Ιανουαρίου 2012 έστειλε επιστολή στον Μιχάλη Θραψανιώτη (Σκαλίδη), που είχε διαπιστωθεί, ότι είναι ο ιδιοκτήτης – κηδεμόνας ενός τσομπανόσκυλου, το οποίο ήταν δεμένο, κάτω από ένα δέντρο, εκτεθειμένο στις καιρικές συνθήκες και τελείως απροστάτευτο σε ορεινό περιοχή στα έξω Λακώνια, (Αρκολάκι) στον νομό Λασιθίου Κρήτης.
Επί της οδού Ζαφειράκη σ’ ένα περιφραγμένο οικόπεδο στην πόλη της Νάουσας Ημαθίας κάποιος άφησε χθες φόλες πιθανότατα δηλητηριασμένο κρέας με αποτέλεσμα δύο αδέσποτα σκυλιά…