Έξω από το κατάστημα «Το καταφύγιο των κατοικίδιων» της Φιλησίας Χαλτσοτάκη, που βρίσκεται στη λεωφόρο Κηφισίας στο Νέο Ψυχικό Αττικής, μια γυναίκα εγκατέλειψε δύο κούτες μέσα στις οποίες είχε κλείσει τρία γατάκια.
Μέσα σε μια από τις χαρτόκουτες, που είχε τυλίξει με γάζες, είχε αφήσει και μια δακρύβρεχτη επιστολή στην οποία έδινε πολλές ευχές για ανταμοιβή από τον θεό (!) προς εκείνη που ουσιαστικά της φόρτωσε τα μικρά…
Η δισέλιδη επιστολή...
Η ιδιοκτήτρια του πετ σοπ, που βρήκε στις 22 Ιουλίου τα μωρά να έχουν λαχανιάσει από την ζέστη, - αφού ήταν προφανώς για ώρες έτσι - κυριολεκτικά και καθόλου άδικα εξοργίστηκε με την ανευθυνότητα της συγκεκριμένης γυναίκας η οποία εγκατέλειψε τα γατάκια αποποιούμενη τις ευθύνες της βασιζόμενη στις ευαισθησίες κάποιους άλλου. Μάλιστα είχε το θράσος να γράψει ότι θα παρακολουθεί την εξέλιξη των γατιών μέσω facebook.
Οι ευχές δεν έχουν καμιά αξία όταν εγκαταλείπεις ζώα των οποίων την φροντίδα ανέλαβες...
Στο σημείωμα μεταξύ άλλων ανέφερε πόσο τα είχε φροντίσει όσο καιρό τα είχε, αφού τα βρήκε στο δρόμο και τα περιμάζεψε, τι τρώει το καθένα και ζητούσε να δοθούν για υιοθεσία κάτι που η ίδια δεν έκανε.
Αυτό το σκυλί κυκλοφορούσε για καιρό στο Μεγάλο Πεύκο (Νέα Πέραμο) Αττικής στην πλατεία του δημαρχείου και πάλευε με τον μαρτυρικό του βίο. Ήταν εξαιρετικά άρρωστο και αν και ζούσε μόλις 35 χιλιόμετρα από την Αθήνα σε μια περιοχή της Αττικής, που είναι ασφυκτικά γεμάτη από επισκέπτες το καλοκαίρι, κανείς δεν του έδειξε συμπόνια.
Της Ελένης Ηλιοπούλου Χωρίς τέλος είναι εδώ και τρία χρόνια το μαρτύριο δύο γατιών που κακοποιούνται συστηματικά από μια γυναίκα η οποία μάζεψε τα δύο…