Τα δύο από τα τρία γατάκια - καθώς το ένα δεν επέζησε - που βρέθηκαν μέσα σε μια πλαστική σακούλα πεταμένα στα σκουπίδια στο Λουτράκι στις 27 Μαρτίου 2016 ουσιαστικά έσωσε, αφού τα θήλασε, μια αδέσποτη σκυλίτσα η οποία είχε βρεθεί εξαθλιωμένη στην ίδια περιοχή τον Μάιο του 2014. Τα μωρά, που έκλαιγαν, άκουσε μια κάτοικος της περιοχής η οποία αφού τα έβγαλε από τα σκουπίδια επικοινώνησε με τον σύλλογο «Κορινθία Προστασία Αστικής Πανίδας» (ΚΟ.ΠΡ.Α.Π.) ζητώντας βοήθεια.
Τη λύση για την φροντίδα των ζώων έδωσε η Τσίκα η σκυλίτσα της Κωνσταντίνας Σταματίου, που είναι μέλος του συλλόγου. Το μικρόσωμο σκυλάκι είχε βρεθεί πριν από δύο χρόνια στον γερμανικό δρόμο του Λουτρακίου να ψάχνει τροφή στα σκουπίδια και όταν η κα Σταματίου σταμάτησε το όχημα της το υποσιτισμένο και γεμάτο παράσιτα ζώο μπήκε και μέσα και κάθισε… λες και την περίμενε καιρό.
Η στειρωμένη Τσίκα βλέποντας τα γατάκια κάθισε κοντά τους τα ζέστανε, τα έγλυψε, τα καθάρισε, κατέβασε ακόμα και γάλα, και τα θήλασε. Οι εικόνες είναι αδιάψευστος μάρτυρας της αγάπης της γι' αυτά τα πλάσματα που έκανε παιδιά της.
Η ηλικιωμένη Τσιλιβίθρα θηλάζει και αυτή τα όχι και τόσα μικρά γατιά...
Όμως τα γατάκια που τώρα πια έχουν μεγαλώσει για τα καλά δεν ξύπνησαν μόνο τα μητρικά ένστικτα της Τσίκας. Στο μεγάλωμα τους, όπως εξήγησε στο www.zoosos.gr η κα Σταματίου, και στον θηλασμό τους βοηθάει ενεργά και η «θεία» Τσιλιβίθρα. Μια ηλικιωμένη σκυλίτσα η οποία είναι και αυτή στειρωμένη. «Που να το πως και ποιος να με πιστέψει» τονίζει η κα Σταματίου, η οποία μας έστειλε και τις σχετικές φωτογραφίες.
Χθες 6 Οκτωβρίου τελείωσε με την κατάσχεση των ζώων η δουλειά της Ζωοφιλικής Ομοσπονδίας Αττικής – Σαρωνικού (ΖΩ.ΟΣ.Α.Σ.), που είχε αρχίσει στις 17 Αυγούστου 2012. Τότε είχε ενημερωθεί η ΖΩ.ΟΣ.Α.Σ. από άτομο που εργάζεται στον Δήμο Μαραθώνα για να προχωρήσει σε κατάσχεση των 43 σκύλων που βρίσκονταν εγκαταλειμμένοι σε παράνομο εκτροφείο στο Μαραθώνα.
Το πρόστιμο ύψους 30.000 ευρώ που επέβαλε όπως ορίζει η νομοθεσία το Υπολιμεναρχείο Καρύστου στον Κωνσταντίνο Λιάπη, επειδή στις 17 Ιουλίου κακοποίησε βάναυσα μια σκυλίτσα έξω από το κατάστημα του στα Νέα Στύρα, επιβεβαίωσε με απόφαση της η Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας.
Σήμερα το μεσημέρι στις 15:00 εκδικάστηκε στο Πλημμελειοδικείο Θεσσαλονίκης, στον 1ο όροφο, η έφεση του Γ.Π., ο οποίος είναι ο εγκληματίας, που στις 31 Δεκεμβρίου 2011 (παραμονή Πρωτοχρονιάς) πυροβόλησε εξ επαφής και σκότωσε έναν αδέσποτο σκύλο στον οικισμό των εργατικών κατοικιών στα Κουφάλια Θεσσαλονίκης με την καραμπίνα, που κατείχε παράνομα.