Τα γατάκια που βρέθηκαν μέσα σε μια πλαστική σακούλα πεταμένα στα σκουπίδια στο Λουτράκι στις 27 Μαρτίου 2016 ουσιαστικά έσωσε, αφού τα θήλασε, μια αδέσποτη σκυλίτσα η οποία είχε βρεθεί εξαθλιωμένη στην ίδια περιοχή τον Μάιο του 2014. Τα γατάκια, που έκλαιγαν, άκουσε μια κάτοικος της περιοχής η οποία αφού τα έβγαλε από τα σκουπίδια επικοινώνησε με τον σύλλογο «Κορινθία Προστασία Αστικής Πανίδας» (ΚΟ.ΠΡ.Α.Π.) ζητώντας βοήθεια.
Τη λύση για την φροντίδα των ζώων έδωσε η Τσίκα η σκυλίτσα της Κωνσταντίνας Σταματίου, που είναι μέλος του συλλόγου. Το μικρόσωμο σκυλάκι είχε βρεθεί πριν από δύο χρόνια στον γερμανικό δρόμο του Λουτρακίου να ψάχνει τροφή στα σκουπίδια και όταν η κα Σταματίου σταμάτησε το όχημα της το υποσιτισμένο και γεμάτο παράσιτα ζώο μπήκε και μέσα και κάθισε… λες και την περίμενε καιρό.
Η Τσίκα βλέποντας τα γατάκια τα ζέστανε, τα έγλυψε, τα καθάρισε, κατέβασε ακόμα και γάλα, τα θήλασε και τα μεγαλώνει σαν παιδιά της. Οι εικόνες είναι αδιάψευστος μάρτυρας της αγάπης της γι' αυτά τα πλάσματα που έκανε παιδιά της.
Στο Πόρτο Χέλι Αργολίδας έκανε τις διακοπές της μια οικογένεια Νορβηγών, που όταν είδε τον αδέσποτο σκυλάκο, τον Βασίλη, να περιπλανιέται στους δρόμους μέσα στη…
Τα γατάκια που βρέθηκαν μέσα σε μια πλαστική σακούλα πεταμένα στα σκουπίδια στο Λουτράκι στις 27 Μαρτίου 2016 ουσιαστικά έσωσε, αφού τα θήλασε, μια αδέσποτη…
Δύο κτηνίατροι η Αμαλία Κολέτση και ο σύζυγος της Κοσμάς Τόσκας ανταποκρίθηκαν στην έκκληση του φιλοζωικού συλλόγου «Παρέμβαση για τα Ζώα - Πρέβεζα» και παρείχαν…
1 Σχόλιο
Φωτεινή
Μέγας είσαι Κύριε.....κάτι τέτοια διαβάζω και θαυμάζω τον θΕΟ και
κύριο όλης της πλάσης.
Μόνο αυτά τα πλάσματα έχουν ψυχή και αξίζουν τον Παράδεισο.
Μέγας είσαι Κύριε.....κάτι τέτοια διαβάζω και θαυμάζω τον θΕΟ και
κύριο όλης της πλάσης.
Μόνο αυτά τα πλάσματα έχουν ψυχή και αξίζουν τον Παράδεισο.