Στο www.zoosos.gr απευθύνθηκε στις 14 Σεπτεμβρίου η Νάντια Συνετού ζητώντας βοήθεια για μια αδέσποτη γάτα που βρήκε τυχαία στη Μύκονο, στο λιμάνι, δίπλα από το Δημαρχείο και ήταν φανερά άρρωστη.
Παραπέμψαμε την κα Συνετού στον Φιλοζωικό Σύλλογο Μυκόνου και όπως μας είπε η πρόεδρος του πράγματι δεσμεύτηκε να αναλάβει το άρρωστο ζώο. Έτσι η τουρίστρια μετέφερε σήμερα τη γάτα στο κτηνιατρείο το οποίο της υπέδειξε.
Το κόστος των εξετάσεων που έγιναν στη γάτα (40 € το τεστ λευχαιμίας, 10 € η αμπούλα για ψύλλους, 30 € ο ορός) φτάνει τα 80 ευρώ και αφού βγήκαν οι εξετάσεις της δήλωσαν από τον Φ.Σ.Μ. ότι δεν μπορούν να καλύψουν αυτό το ποσό.
Μάλιστα όπως μας μετέφερε η κα Συνετού, ο Δήμος Μυκόνου δεν έχει πρόγραμμα περίθαλψης αδέσποτων λόγω COVID-19!
Η κα Συνετού μας περιέγραψε με τα εξής λόγια όλα αυτά που είδε στο νησί: «Γνωρίζετε αν υπάρχει φιλοζωική Μυκόνου που να είναι ενεργή; Στο λιμάνι, δίπλα στο δημαρχείο!!!! υπάρχει ένα γατί το οποίο αργοπεθαίνει. Έχει σοβαρή λοίμωξη αναπνευστικού, δεν τρώει φυσικά ούτε πίνει.
Θα σας στείλω βίντεο. Φυσικά όλο το νησί έχει τραγικές περιπτώσεις, τα ζώα που βρίσκονται εκτός πόλης λιμοκτονούν. Πολλές γατούλες ετοιμόγεννες περιφέρονται στους κάδους στα βουνά. κυκλοφορώ με κονσέρβες και νερά. Έχω έρθει για διακοπές και έχω φρίξει. Με ενημέρωσαν οι ντόπιοι πως έχουν ειδοποιήσει τους γιατρούς και την φιλοζωική και κανείς δεν έχει εμφανιστεί, έτσι είναι τα νησιά κτλ.. Δεν έχω πρόβλημα να το πάω εγώ σε γιατρό αρκεί να βρω γάτο παγίδα και ο γιατρός να μην είναι της ευθανασίας για να ξεμπερδεύει. Απαράδεκτο να υπάρχει ένα ζωάκι να ψυχορραγεί σε κεντρικό σημείο, να το βλέπουν όλοι και κανείς να μην το βοηθάει. Μύκονος 2020».
Είναι πράγματι άξιο απορία σ' έναν νησί με τόσο πλούτο ότι η δημοτική αρχή δεν έχει πρόγραμμα περίθαλψης των αδέσποτων ζώων.
Στο Τσέλο Ναυπλίου και σε ορεινή περιοχή βρέθηκε χθες το μεσημέρι το σκελετωμένο ζώο που βλέπετε στη φωτογραφία. Η θηλυκή σκυλίτσα εντοπίστηκε από τον Στέλιο Κυριακού του Φιλοζωικού Συλλόγου Ναυπλίου «Οι Αδέσποτοι».
Με την αδιαφορία της Αστυνομίας ήρθε αντιμέτωπο ένα ζευγάρι, που αναζητεί τον σκύλο του, ο οποίος εξαφανίστηκε από την αυλή του σπιτιού του στο χωριό Άγιος Αδριανός Αργολίδας στις 12 Νοεμβρίου, ενώ την ίδια μέρα ένας γείτονας τους πυροβόλησε και σκότωσε έναν σκύλο ράτσας Ροτβάιλερ ίδιο με το δικό τους!
Της Ελένης Ηλιοπούλου Πέριξ του 51ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών που βρίσκεται στην περιοχή της πλατείας Βάθη με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων κολλήθηκαν αφίσες…