Αρκετοί ήταν εκείνοι που σήμερα το μεσημέρι πήγαν στο Μοναστηράκι έξω από τον Σταθμό του Η.Σ.Α.Π. για να συμμετάσχουν στην διαμαρτυρία κατά της κακοποίησης όλων των ειδών των ζώων. Φιλόζωοι από την Ελλάδα και την Κύπρο συγκεντρώθηκαν ανταποκρινόμενοι στο κάλεσμα του Κύπρου Κωνσταντίνου, ο οποίος είχε την αρχική ιδέα, και μέσω διαδικτύου οργάνωσε την εκδήλωση αυτή, η οποία στοχεύει και στην ενημέρωση εκείνων, που αγνοούν τι πραγματικά υφίστανται τα ζώα στη χώρα μας και αλλού, καθώς και στην καθιέρωση της 23ης Μαρτίου ως Ημέρας Πανελλαδικής Διαμαρτυρίας για την προάσπιση των δικαιωμάτων ΟΛΩΝ των ζώων.
Σήμερα στη διαμαρτυρία που ξεκίνησε στις 13:00 και κράτησε για περισσότερο από τρεις ώρες συμμετείχαν εκπρόσωποι φιλοζωικών σωματείων και ομοσπονδιών, το κίνημα 269life Greece και ευαισθητοποιημένοι πολίτες, οι οποίοι δεν αρκούνται με το να είναι απλά ιδιοκτήτες ζώων συντροφιάς.
Δείτε εδώ ένα σύντομο βίντεο από τη συγκέντρωση των φιλόζωων.
Νέοι και παιδιά κρατώντας πανό με συνθήματα και φωτογραφίες έδειχναν επί ώρες στους παρευρισκόμενους και στους περαστικούς την εναντίωση τους σε όσα συμβαίνουν στα ζώα συντροφιάς, στα παραγωγικά, στα ζώα εργασίας, στα άγρια ζωα, στα πειραματόζωα. Στο ενημερωτικό υλικό που μοιράστηκε υπήρχαν πληροφορίες για το πόσο μαρτυρικός είναι ο βίος των ζώων που εκτρέφονται και σφάζονται για να γίνουν η τροφή μας.
Οι διοργανωτές δεν αρκέστηκαν σε αυτό τόνισαν ότι μπορούμε να σεβαστούμε τους βιολογικούς μας εταίρους αλλάζοντας απλώς τη διατροφή μας. Μεταξύ άλλων επισήμαναν: «Διεκδικούμε μια ζωή απαλλαγμένη από προϊόντα και υπηρεσίες που εκμεταλλεύονται και κακοποιούν συναισθανόμενα πλάσματα. Χωρίς κρέας, γάλα, γούνες, δερμάτινα αξεσουάρ, πουπουλένια παπλώματα, καθαριστικά δοκιμασμένα σε μάτια γάτας, σκύλου, πιθήκου ή αρουραίου. Διεκδικούμε μια ζωή με αλληλεγγύη προς κάθε συναισθανόμενο ον.
Προτείνουμε να σκεφτείτε πως υπάρχει και ένας εναλλακτικός τρόπος ζωής από αυτό που μάθαμε μεγαλώνοντας. Διαβάστε για τα κινήματα του αντισπισισμού και του βιγκανισμού. Δείτε μέχρι που μπορείτε εσείς οι ίδιοι να αλλάξετε συνήθειες που θα ωφελήσουν εσάς και τους γύρω σας».
Επιδίωξη τους η ημέρα αυτή να αφιερωθεί έστω και συμβολικά στα ζώα που βασανίζονται σε κάθε λογής κλουβιά, ερευνητικά εργαστήρια, εργοστάσια, τσίρκο, σφαγεία, φάρμες, ζωολογικούς κήπους, πετ σοπ, εκτροφεία, αλλά ακόμα και στο φυσικό τους περιβάλλον.
Δείτε τις φωτογραφίες από τη σημερινή διαμαρτυρία.
Στην «Άποψη», την εβδομαδιαία τοπική εφημερίδα των Μεγάρων, δημοσιεύτηκε στις 21 Σεπτεμβρίου 2011 η συνέντευξη που πήρε η Νατάσα Μελετίου από τον δημοτικό σύμβουλο και διευθυντή του Δημοτικού Κτηνιατρείου, Γιάννη Δήμα. Ο κ. Δήμας επί της ουσίας μιλώντας για την αντιμετώπιση του τόσο σοβαρού προβλήματος όπως είναι τα αδέσποτα σε κάθε περιοχή, νομό, δήμο, γειτονιά δίνει την πιο λογική απάντηση: «Δεν βλέπω άλλη αντιμετώπιση, εκτός από τις στειρώσεις».
Έκκληση για την υιοθεσία της ηλικιωμένης και τυφλής σκυλίτσας που στις 10 Δεκεμβρίου 2020 διασώθηκε από τους ναυτικούς και τον καπετάνιο του φέρι μποτ «Χρύσα»…
Η Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία (Π.Φ.Π.Ο.) ζητάει και αυτή την απαγόρευση του κυνηγιού λόγω του πολικού ψύχους που πλήττει τη χώρα, τους κατοίκους της,…
4 Σχόλια
Θάνος
Εχθές οι νέοι είχαν τα πρωτεία στην εκδήλωση. Νέοι άνθρωποι την οργάνωσαν, και έδωσαν μια νέα ελπίδα.
Τους ευχόμαστε καλή δύναμη.
Εχθές οι νέοι είχαν τα πρωτεία στην εκδήλωση. Νέοι άνθρωποι την οργάνωσαν, και έδωσαν μια νέα ελπίδα.
Τους ευχόμαστε καλή δύναμη.
Δείτε κι αυτή την κακοποίηση σκύλου. ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΑΤΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ
http://www.eglimatikotita.gr/2014/03/blog-post_6717.html
ΜΠΡΑΒΟ σε όλους/όλες για την τέλεια και άψογη οργάνωση καθώς και για τη μαζική συμμετοχή...
"...εγώ μπορώ μόνο τη φρίκη να σου μάθω"