Στο κτηνιατρείο του Γιάννη Κεφάλα μεταφέρθηκε σήμερα το άρρωστο κουτάβι που βρέθηκε πεταμένο στην Αμαλιάδα Ηλείας στο δάσος της Μαραθιάς εκεί που ντόπιοι και επισκέπτες εγκαταλείπουν τα ανεπιθύμητα ζώα τους συστηματικά και επί χρόνια.
Μέσω facebook και στην ομάδα «ΖΩΟΦΙΛΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ» η Ζέφη Σπυράτου έκανε γνωστό ότι το σκυλάκι – όταν πήγε επί τόπου για να ταΐσει τα εξαθλιωμένα αδέσποτα το βρήκε να το τρώνε τα έντομα κυριολεκτικά, ενώ ένα άλλος σκύλος το «προστάτευε» μένοντας κοντά του.
Η κα Σπυράτου εξήγησε στο www.zoosos.gr ότι βλέποντας την κατάσταση του ζώου ενημέρωσε τον αρμόδιο αντιδήμαρχο και τον περισυλλογέα και έτσι δρομολογήθηκε η μεταφορά του κουταβιού στον κτηνίατρο. Η κα Σπυράτου μας είπε ότι το κουτάβι το έβλεπε πρώτη φορά και πιθανότατα εγκαταλείφθηκε εκεί χθες ή σήμερα το πρωί.
Το κουταβάκι πάσχει από βαριάς μορφής ωτίτιδα, άγανα και σκουλήκια ήταν μέσα στα αυτιά του γι’ αυτό και δεν μπορεί να σταθεί όρθιο. Ξεκίνησε αντιβίωση και όλοι ελπίζουν να τα καταφέρει. Δυστυχώς το μαρτύριο των ζώων και στην Αμαλιάδα και σε κάθε γωνιά του νομού Ηλείας, σε κάθε περιοχή της Ελλάδας είναι χωρίς τελειωμό…
Την απουσία μέριμνας για τη σίτιση των δεκάδων σκυλιών που παραμένουν στο «καταφύγιο» της Α.Μ.Κ.Ε. «Συνείδηση – Αλληλεγγύη στα Ζώα» στο Λειψύδριο με την οποία…
Ένας 56χρονος άνδρας συνελήφθη χθες από αστυνομικούς του Α.Τ. Νέας Ζίχνης Σερρών καθώς σε αγροτική περιοχή είχε εκτελέσει με το κυνηγετικό του όπλο – για…
Έκκληση για να συγκεντρωθούν τα χρήματα που απαιτούνται για να χειρουργηθεί ο θηλυκός μικρόσωμος σκύλος που βρέθηκε στην Κορωνησία Άρτας να σέρνεται παράλυτος - πυροβολημένος…