Στη Μαυροπηγή της Κοζάνης, που είναι ένας οικισμός ο οποίος έχει απαλλοτριωθεί από τη Δ.Ε.Η. ώστε να γίνει ορυχείο, ζουν περίπου 60 σκυλιά. Αυτά τα ζώα είναι άμεση ανάγκη να μεταφερθούν αλλού, να φιλοξενηθούν, να υιοθετηθούν καθώς οι διαδικασίες γκρεμίσματος των οικημάτων του οικισμού προχωρούν γοργά.
Οι κάτοικοι της Μαυροπηγής πήραν αποζημιώσεις για να πουλήσουν τα σπίτια τους στη Δ.Ε.Η. εντούτοις φεύγοντας πολλοί άφησαν πίσω τα σκυλιά, οικόσιτα και αδέσποτα, ενώ το ακατοίκητο χωριό έγινε η περιοχή εγκατάλειψης όλων των ανεπιθύμητων σκυλιών των γύρω περιοχών με αποτέλεσμα παρά τις στειρώσεις ο πληθυσμός τους να μην μειώνεται.
Μια εξαιρετικά μικρή ομάδα ανθρώπων τα τελευταία χρόνια μεταφέρει συστηματικά τροφή και νερό στα ζώα που έμειναν στο έρημο από ανθρώπους χωριό για να τα κρατήσει ζωντανά. Εντούτοις σε μερικές ημέρες χωριό δεν θα υπάρχει και ο χώρος του ορυχείου είναι εξαιρετικά επικίνδυνος και για τα ζώα, συν τοις άλλοις γιατί δεν θα υπάρχει κανένα σημείο για να βρουν προστασία από τις καιρικές συνθήκες.
Αν μπορείτε να βοηθήστε με τη φροντίδα αυτών των ζώων επικοινωνήστε μέσω facebook με τη σελίδα «Βοηθήστε τα αδέσποτα Μαυροπηγής / Strays Mavropigi» με την Αλεξία και τον Πάρη καθώς τα ζώα που θα υιοθετηθούν θα δοθούν στειρωμένα και εμβολιασμένα. O Δήμος Εορδαίας είναι αδιάφορος για ό,τι συμβαίνει εκεί και οι λιγοστοί ευαισθητοποιημένοι φιλόζωοι έχουν κυριολεκτικά γονατίσει εξαιτίας της αδιαφορίας των αρχών και των συνανθρώπων τους.
Υπογράψτε και εσείς την επιστολή που έστειλε η Πανελλαδική Συντονιστική Επιτροπή 100 Ζωοφιλικών Σωματείων προς τον προϊστάμενο Εισαγγελίας Πρωτοδικών Λασιθίου και τον υπουργό Δικαιοσύνης, Χάρη Καστανίδη, για να διαμαρτυρηθεί για την ανοχή που έδειξε η εισαγγελέας (στη Νεάπολη Λασιθίου), Μαρία Πολιτάκη, η οποία δεν όρισε δικάσιμο και άφησε ελεύθερο τον εγκληματία – βοσκό, Κωνσταντίνο Τζανάκη, ο οποίος έβγαλε με αιχμηρό αντικείμενο τα μάτια του σκύλου του (!), την Παρασκευή 5 Νοεμβρίου, προκειμένου να τον τιμωρήσει, επειδή το δύστυχο ζώο έφαγε μια κότα!
Στις 19 Ιανουαρίου η Μαρία Γκίκα που είναι πρόεδρος της Φιλοζωικής Νάξου εντόπισε στην παραλία του Φλοίσβου στο Παλαιό Φάληρο Αττικής πολλές παγίδες με ποντικτόνο…
Mέσω facebook ο Χρήστος Πλιάγκος, πρόεδρος του Κυνηγετικού Συλλόγου Ζαχάρως, μέλος του Δ.Σ. της Κυνηγετικής Ομοσπονδίας Πελοποννήσου, έκανε γνωστό για τη δηλητηρίαση ενός σκύλου στις…