Πολυπληθές το κοινό που παρακολούθησε την ημερίδα για την κακοποίηση των ζώων (βίντεο)
Πολυπληθές ήταν το κοινό που παρακολούθησε χτες τις εργασίες της ημερίδας «Τα Παρεμπίπτοντα Ζητήματα του Δικαιϊκού μας Συστήματος απέναντι στις Κοινοτικές Οδηγίες, την Εφαρμογή τους και την ευρύτερη Κοινωνική Αποδοχή: Προβλήματα που απορρέουν από την Εφαρμογή του Ν. 4039/2012», η οποία διοργανώθηκε από την Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία και την Ένωση Εισαγγελέων Ελλάδος και τέθηκε υπό την αιγίδα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.
Τελικά, δεν στάθηκε δυνατόν να βρεθεί μεταφορικό μέσον. Ωστόσο, ακολουθώντας ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ τις οδηγίες του κτηνιάτρου μου από την Ραφήνα, αφού του εξέθεσα λεπτομερώς το μέγεθος της βλάβης, ο σκύλος κουράρεται στο κτήμα και μολονότι το τραύμα του θα αργήσει λίγο περισσότερο να κλείσει και η πληγή να επουλωθεί, εν τούτοις πάει πολύ καλά και ήδη ο Χανς στηρίζεται ανετότατα στο πόδι που στο εσωτερικό του βρίσκεται το τραύμα και έχει και διαθέσεις "σαλιαρίσματος" με κάποια θηλυκά που ακόμη δεν στάθηκε δυνατόν να στειρώσω.
Ευχαριστώ θερμά όσους φιλόζωους ενδιαφέρθησαν για την κατάσταση του σκύλου και ασφαλώς κατανοώ τις αντικειμενικές δυσκολίες για την εξεύρεση κάποιου μέσου για ολόκληρο "ταξίδι" που απαιτείτο από την Οινόη....