Με χαρά πληροφορηθήκαμε χθες το απόγευμα από τον δημοτικό σύμβουλο Πάρου, Ευριπίδη Ακάλεστο, πως μερικές ώρες μετά το δημοσίευμα μας σχετικά με τον 26χρονο γείτονα του, που με αεροβόλο έβαλε στο σημάδι τη γάτα του, από το Αστυνομικό Τμήμα Παροικιάς Πάρου τον κάλεσαν για να δώσει κατάθεση σχετικά με το συμβάν.![Πάρος: Τον κάλεσαν να καταθέσει στην Αστυνομία όσα κατήγγειλε στο www.zoosos.gr για τον πυροβολισμό της γάτας του 1 fileleutherosDimos (2)](/wp-content/uploads/others/fileleutherosDimos (2).jpg)
Το ρεπορτάζ του www.zoosos.gr αναδημοσίευσε και η ιστοσελίδα http://fileleutheros.pblogs.gr, την οποία πολλοί Παριανοί διαβάζουν καθημερινά για να ενημερωθούν για τα τοπικά νέα και όχι μόνο. Τελικά διαπιστώνουμε, πως και οι τοπικές αρχές στην Πάρο – μετά από συστηματική πίεση – αντιλαμβάνονται ότι οφείλουν, όπως ορίζει και η σχετική νομοθεσία και η κοινή λογική, να υπερασπίζονται και τα δικαιώματα των ζώων και φυσικά να διώκουν εκείνους οι οποίοι τα κακοποιούν.
![Πάρος: Τον κάλεσαν να καταθέσει στην Αστυνομία όσα κατήγγειλε στο www.zoosos.gr για τον πυροβολισμό της γάτας του 2 fileleutherosDimos (1)](/wp-content/uploads/others/fileleutherosDimos (1).jpg)
Διαβάστε επίσης:
Πάρος: Πυροβόλησε γάτα, προσποιήθηκε ότι είναι ο αδερφός του για να γλυτώσει την μήνυση αλλά θα δικαστεί!
Στην Σύρο στις 6/10 η δίκη του νεαρού που πυροβόλησε με αεροβόλο την γάτα του γείτονα του στην Πάρο το 2013
26χρονος Παριανός χτύπησε με αεροβόλο τη γάτα του γείτονα
Ο διοικητής του Α.Τ. Παροικιάς δεσμεύτηκε για τη διερεύνηση της καταγγελίας
Βοηθήστε μας να συνεχίσουμε να σας ενημερώνουμε για όσα συμβαίνουν στα ζώα στην Ελλάδα ενισχύοντας το www.zoosos.gr