Με αφορμή τη γάτα που η Αγγελική Σχοινά βρήκε σε άθλια κατάσταση να υποφέρει στην Πάτρα της Αχαΐας θέλουμε να υπενθυμίσουμε πόσο επικίνδυνα είναι ειδικά για τις γάτες τα περιλαίμια/κολάρα που δεν έχουν αυτόν τον ειδικό μηχανισμό, ο οποίος απασφαλίζει αμέσως σε περίπτωση που το ζώο κάπου εγκλωβιστεί, ώστε να μην πνιγεί.
Επιλέξτε περιλαίμιο που σε περίπτωση κατά την οποία το ζώο εγκλωβιστεί απασφαλίζει αυτόματα.
Μόνο αν η γάτα φοράει το περιλαίμιο με αυτό το ειδικό κουμπί ασφάλειας δεν κινδυνεύει να απαγχονιστεί σε περίπτωση που αυτό π.χ. γαντζωθεί σ’ ένα κλαρί δέντρου, στα κλαδιά του φυτού μιας γλάστρας που βρίσκεται στο μπαλκόνι σας, σ’ ένα πόπολο, σε κάτι που εξέχει.
Οι γάτες ως αιλουροειδή σκαρφαλώνουν και κινδυνεύουν να πνιγούν και εντός τους σπιτιού σας αν το περιλαίμιο, που αγοράσατε δεν είναι ειδικών προδιαγραφών, όπως π.χ. κινδυνεύουν και από τα παράθυρα ή τις μπαλκονόπορτες με ανάκληση.
Γι’ αυτό προσοχή! Η γάτα, την οποία φροντίζει τώρα η κα Σχοινά, προσπάθησε να βγάλει το περιλαίμιο που κάποιος κάποτε της φόρεσε, με αποτέλεσμα αυτό να γίνει θηλιά γύρω από τον σβέρκο και το πόδι του ζώου. Δείτε τις φωτογραφίες που δείχνουν σε τι κατάσταση βρέθηκε το ζώο...
Το Ινστιτούτο Θαλάσσιας Προστασίας ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΣ επισημαίνει αυτό που καθημερινά διαπιστώνουμε στο www.zoosos.gr να συμβαίνει σε κάθε γωνιά της Ελλάδας. Πως δηλαδή οι άνθρωποι δολοφονούν ζώα της θάλασσας – είδη υπό προστασία – συστηματικά και μέσα σε λίγα χρόνια οι άνθρωποι έχουμε καταφέρει να προκαλέσουμε έναν αποδεκατισμό, που αντίστοιχος του δεν συντελέστηκε μέσα σε πολλούς αιώνες. Ένας δρόμος που είναι με βεβαιότητα χωρίς επιστροφή...
Στις 17 Μαρτίου στο δάσος της Ραφήνας ο Βασίλης Παπαντωνίου υπεύθυνος του Δημοτικού Κυνοκομείου Ραφήνας – Πικερμίου εντόπισε κοντά στο καταφύγιο τον σκύλο που βλέπετε…
Το κουταβάκι, που βλέπετε, αποτέλεσε το ζωντανό «παιχνίδι» μιας παρέας παιδιών, που στις 12 Ιουνίου έπαιζαν μαζί του ταλαιπωρώντας το στο πάρκο στα Μουδανιά Χαλκιδικής στον Δήμο Νέας Προποντίδας. Αφού το έσερναν κάτω από τον ήλιο μ’ ένα σχοινί, τελικά παράτησαν σχεδόν ξεψυχισμένο κοντά στο σπίτι της Άντας Σαλαμανούδη, η οποία το πήρε κοντά της για να το σώσει.