Ο σύλλογος «Φιλοζωική Ομάδα Βόλου» με την συνδρομή και άλλων φιλοζωικών φορέων της Μαγνησίας διοργανώνει τη Δευτέρα 12 Οκτωβρίου στις 14:00 διαμαρτυρία έξω από το Δημαρχείο για όσα συμβαίνουν εις βάρος των σκυλιών που ζουν έγκλειστα στο «καταφύγιο» των Γλαφυρών που μόνο κατ’ επίφαση μπορεί να χαρακτηριστεί έτσι.
Στο βίντεο μπορείτε να δείτε τα σκελετωμένα και άρρωστα σκυλιά μέσα στα κλουβιά...
Τα σωματεία και οι σύλλογοι καλούν τους πολίτες του Βόλου να συμμετάσχουν στην διαμαρτυρία για να δείξουν την εναντίωση τους σε όσα πράττει ο Αχιλλέας Μπέος που είχε κάνει προεκλογική του σημαία το σύνθημα «να καθαρίσει την πόλη από τα σκυλιά» και φυσικά κατάφερε με την ανοχή πολλών – αρχών που δεν του εναντιώνονται και πολιτών που δεν διαμαρτύρονται – να κλείσει εκεί 70 ζώα και να τα παρατήσει στη μοίρα τους.
Οι φωτογραφίες που τράβηξαν μέλη των φιλοζωικών συλλόγων στις 7 Οκτωβρίου είναι αδιάψευστος μάρτυρας της κατάστασης στην οποία έχουν περιέλθει τα ζώα στο κυνοκομείο που μετά από διαγωνισμό ανέλαβε να τα φροντίζει ο Νικόλαος Πολύζος.
Διαμαρτυρηθείτε!
Διαμαρτυρηθείτε για όσα συμβαίνουν εις βάρος των ζώων στον Βόλο συμμετέχοντας στην διαμαρτυρία αλλά και επικοινωνώντας με το γραφείο του δημάρχου Βόλου Αχιλλέα Μπέου στους εξής αριθμούς: 2421350173, 2421350174, 2421350122, μέσω twitter: @dimosvolos ή στην επίσημη σελίδα του Δημοτικού Κυνοκομείου Βόλου.
Αλήθεια πότε οι αρχές θα ξεκινήσουν να ασχολούνται με όσα πράττει ο κ. Μπέος εκεί; Ο φόβος τους για το πρόσωπο του τους κάνει να τον αφήνουν και να λειτουργεί υπεράνω του νόμου;
Δηλώσεις του Αχ. Μπέου στον ΑΝΤ1 στις 20 Οκτωβρίου 2014.
Τα προβλήματα, που αντιμετωπίζει στις Σέρρες ο Φιλοζωικός Όμιλος Σερρών (Φ.Ο.Σ.) στη συνεργασία του με την δημοτική αρχή σχετικά με την προστασία των αδέσποτων ζώων αλλά και με τη λειτουργία του Δημοτικού Κυνοκομείου δεν είναι τωρινά. Με αφορμή την χθεσινή παράνομη περισυλλογή ζώων θυμηθήκαμε, τα όσα ευτράπελα είχαμε καταγράψει το 2010 και όχι μόνο σχετικά με τη διαχείριση των αδέσποτων ζώων στις όμορφες Σέρρες…
Στην περιοχή της Άνω Γλυφάδας στην Αττική και στη διεύθυνση Αγίου Νεκταρίου 262, στο ισόγειο ενός τριώροφου κτιρίου ζει μέσα σ’ ένα σιδερένιο κλουβί κάτω από απαράδεκτες συνθήκες το σκυλί που βλέπετε στη φωτογραφία. Κάτοικος της περιοχής, επικοινώνησε με την Αστυνομία επανειλημμένα τους τελευταίους δύο μήνες αλλά ήρθε αντιμέτωπη με την αδιαφορία των αστυνομικών.
Στις 17 Μαΐου κάτοικος του χωριού Θυμιανά στην Χίο εντόπισε παράλυτη την γάτα που βλέπετε. Επικοινώνησε με τον Φιλοζωικό Σύλλογο Χίου (Φ.Σ.Χ.) εθελοντής του οποίου μετέφερε το ζώο σε κτηνίατρο.
Unanimous decision was the 10th three members Misdemeanors Court of Athens and the prosecutor in yesterday acquitted Marisa Christodoulou. The various arguments, but not atrantachta hunters did not convince the court. In vain the president of the Confederation Hunting Greece Nikos Papadodimas "shocked" described hosting any longer for an hour which pulled after service of the contested letter in November 2010 to the then minister in charge Ms Tina BIRBILI and after the publication of the newspaper "Dawn "
Contra el abuso de los perros en las perreras municipales
Συγκέντρωση διαμαρτυρίας στον Βόλο για την κακοποίηση των σκύλων εντός του Δημοτικού Κυνοκομείου
Ο τοπος θα ξεβρωμισει οταν αυτοι οι "κυριοι" εξαφανιστουν απο τον Βολο...οχι τα αδεσποτακια!!
Unanimous decision was the 10th three members Misdemeanors Court of Athens and the prosecutor in yesterday acquitted Marisa Christodoulou. The various arguments, but not atrantachta hunters did not convince the court. In vain the president of the Confederation Hunting Greece Nikos Papadodimas "shocked" described hosting any longer for an hour which pulled after service of the contested letter in November 2010 to the then minister in charge Ms Tina BIRBILI and after the publication of the newspaper "Dawn "
ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΛΑΜΠΕΡΗ ΛΕΕΙ!ΠΟΣΟ ΛΑΜΠΕΡΗ ΘΑ ΝΑΙ Η ΠΟΛΗ ΜΑΣ ΚΕ ΜΠΕΟ ΜΕ ΤΟΣΟ ΘΑΝΑΤΟ ΠΟΥ ΜΟΙΡΑΖΕΙΣ ΣΕ ΖΩΝΤΑΝΕΣ ΨΥΧΕΣ?ΕΛΕΟΣ!!!!