Το Φιλοζωικό Πολιτιστικό και Περιβαλλοντικό Σωματείο Πολυγύρου «Κιβωτός» έκανε γνωστό ότι στις 20 και 21 Αυγούστου σκυλιά και γάτες αδέσποτα και οικόσιτα ζώα που ζούσαν στον Πολύγυρο Χαλκιδικής βρήκαν φρικτό θάνατο από φόλες. Στο βίντεο βλέπετε την προσπάθεια την οποία έκαναν οι εθελοντές μέσα στη νύχτα για να σώσουν όσα ζώα πρόλαβαν.
Στη χθεσινή του ανακοίνωση ο φιλοζωικός φορέας εξηγεί ότι ένα από τα διασωθέντα σκυλιά χρειάζεται σπιτικό για να μην ξανακινδυνέψει στον δρόμο, γι' αυτό και τονίζει τα εξής: «Σάββατο, 22/8, το μεσημέρι ο Φάνης ολοκλήρωσε τη νοσηλεία του αφού διεσώθη την τελευταία στιγμή από δηλητηρίαση (πολλαπλά περιστατικά με τις φολες στις 20/8).
Σάββατο, 22/8, το μεσημέρι ο Φάνης ολοκλήρωσε τη νοσηλεία του αφού διεσώθη την τελευταία στιγμή από δηλητηρίαση...
Είναι υγιής κι ευδιάθετος, κουνούσε συνεχώς την ουρά του. Υπάρχει κάποιος που θα ήθελε να προσφέρει ασφάλεια σε αυτό το πλάσμα για το υπόλοιπο της ζωής του;
Ο Φάνης είναι 2,5 ετών, εμβολιασμενος, τσιπαρισμενος και ζυγίζει 25 κιλά. Είναι απίστευτα φιλικός. Τα πάει καλά με παιδιά, σκυλάκια και δεν πειράζει τις γάτες. Τηλ 6982061652.».
Η διαδρομή που ακολούθησε ο άγνωστος δράστης…
Τα δηλητηριασμένα ζώα βρέθηκαν στο Κέντρο Νεότητας Πολυγύρου και αλλού. Στο 1ο Δημοτικό Σχολείο ένα οικόσιτο σκυλί έφαγε φόλα αλλά το πρόλαβαν. Την ίδια μέρα σε αυλή κάτω από το café «Κλασικό» δηλητηριάστηκαν τέσσερα γατάκια και το ένα πέθανε. Σύμφωνα με το σωματείο την περασμένη Παρασκευή 20 Αυγούστου στις 20:20 το βράδυ φόλες έπεσαν και στο κλειστό θέατρο. Τα δύο σκυλιά που δηλητηριάστηκαν, φαίνεται να ξεπέρασαν τον κίνδυνο.
Στις 20:30 το ίδιο βράδυ φόλες έπεσαν και στην Αγία Μαγδαληνή. Τη μια έφαγε δεσποζόμενο ζώο που έκανε βόλτα το οποίο διέφυγε τον κίνδυνο.
Όποιος έχει οποιαδήποτε πληροφορία για τον εγκληματία ή εντόπισε και άλλα νεκρά ζώα παρακαλείται να επικοινωνήσει με το σωματείο στο τηλέφωνο: 6982061652.
Το έγκλημα καταδίκασε και ο δήμαρχος Πολύγυρου, Αστέριος Ζωγράφος, ο οποίος προέτρεψε όποιον γνωρίζει τον δράστη να ενημερώσει την Αστυνομία ή τον Δήμο.
Με επιστολή τους προς την Περιφερειακή Ενότητα Χανίων, το Υπουργείο Εσωτερικών, τον Δήμαρχο Χανίων και το Σώμα Ελεγκτών Δημόσιας Διοίκησης, η Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική…
Το απόγευμα της Παρασκευής 5 Οκτωβρίου ο σκύλος, που οι ντόπιοι φώναζαν Δημήτρη, εντοπίστηκε νεκρός, πυροβολημένος στο χωριό Νεροκούρου Χανίων στην Κρήτη. Η Κυριακή Γονάκη,…
Πληροφορίες από αυτόπτες μάρτυρες αναζητούν τα μέλη της Φιλοζωικής Ομάδας Ελευσίνας «Αδέσποτα Μυστήρια» καθώς στις 20 Οκτωβρίου ένας σκύλος εντοπίστηκε σοβαρότατα τραυματισμένος σε ιδιωτικό χώρο…